Najlepsze gry przeglądarkowe online w sieci!
XXI to okres dużych, wręcz niewyobrażalnych możliwości. Szczególny rozwój przeżywa branża komputerowa, w dość szerokim rozumieniu. Niegdyś trudno było sobie wyobrazić, że w naszym życiu zagości urządzenie, jakim jest komputer. Obecnie rozmiary i możliwości takich sprzętów przechodzą najśmielsze oczekiwania. Przeszliśmy ewolucję od dużych, niepraktycznych komputerów stacjonarnych, poprzez płaskie laptopy, aż do przenośnych, wygodnych tabletów. Również możliwości urządzeń stają się coraz bardziej zaskakujące. Obecnie, nawet w telefonie można posługiwać się internetem, wysyłać maile, czy zrobić zakupy. Komputeryzacja zawładnęła każdą dziedziną życia. Tradycyjne książki przeszły do lamusa, zaś ich miejsce zastąpiły e-booki. Podobna sytuacja dotyczy gier. Kiedyś gry planszowe stanowiły rozrywkę dla dzieci oraz dorosłych, zaś wiek XXI wprowadził nas w świat wirtualnych rozgrywek. Komputery to rozrywka, która zapewne pozwala odpocząć, zrelaksować się po długim i męczonym dniu. Z pewnością najbardziej znaną i upowszechnioną formą rozrywki (dla osób w każdym przedziale wiekowym) są gry przeglądarkowe.
Czym są gry przeglądarkowe?
Gry przeglądarkowe to gry komputerowe, które działają jedynie podczas dostępu do sieci internetowej. Wymagają także zainstalowanej przeglądarki internetowej, o czym świadczy nazwa. Zazwyczaj są to jedyne wymagania, które musi spełnić gracz. Zdarza się jednak, że przy bardziej rozbudowanych formach gry (np. wysoki poziom grafiki, rozbudowana struktura) należy zainstalować na komputerze grę lub dodatkowe programy typu wtyczka Adobe Flesh Player czy Javy. Zatem jakie są zalety takich gier?
1. Brak opłat
Gry przeglądarkowe, wygrywają z tradycyjnymi grami, które można kupić w sklepach w pojedynku na ekonomiczność. Tradycyjne gry, które oczywiście posiadają złożoną fabułę oraz świetną grafikę, są również niebywale drogie. Nierzadko ich cena wynosi ponad 300 złotych. Jednorazowy wydatek takiej wielkości potrafi mocno nadszarpnąć domowy budżet. Mało który gracz decyduje się wydać taką kwotę na rozrywkę. Gry przeglądarkowe są dostępne dla dużo szerszego grona osób. Współcześnie prawie każda osoba na globie posiada dostęp do internetu i to w zasadzie wystarczy, żeby odpłynąć w wirtualny świat.
2. Różnorodność
Jeśli chodzi o gry przeglądarkowe, można śmiało przyznać, że ich twórcy nie próżnują. W internecie, aż roi się od różnorodnych gier. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nieważne czy to dziecko, czy nastolatek, czy student, czy ciężko pracująca osoba dorosła. Przez gatunek gry przeglądarkowe można zrozumieć specyfikę, sposób i cel rozgrywki. Do najbardziej popularnych zaliczają się strzelanki, symulatory (np. jazdy czołgami oraz samochodami, lotu samolotem, czy pływanie statkiem), gry przygodowe, strategiczne oraz logiczne. Twórcy gier przeglądarkowych starają się trafić do jak największej rzeszy graczy oraz bardzo dbają o jak najwyższy poziom ich satysfakcji. Dlatego właśnie gry przeglądarkowe przeszły transformację od prostych, krótkich gier o ubogiej grafice, aż do rozbudowanych pod względem fabuły.
3. Rozwój zdrowej rywalizacji
Każdy przedstawiciel Homo sapiens lubi rywalizację. Ten fakt pozwala odkryć dodatkowe walory gier przeglądarkowych. Często słyszymy wiadomości na temat pobić, kradzieży czy różnych formach nietolerancji. W dużej mierze za taki sytuację odpowiada niemożność rozładowanie skumulowanych, negatywnych emocji, które muszą znaleźć ujście. Warto zatem odszukać sposób na zdrową rywalizację i odstresowanie. W wirtualnym świecie gier przeglądarkowych można nie tylko postrzelać z czołgu czy powalczyć z przeciwnikiem. Ważne jest, że ów przeciwnik nie jest wyimaginowany. Gry online to rywalizacja, która odbywa się między dwiema (lub więcej) realnymi osobami, lub między drużynami złożonymi z żyjących, oddychających graczy. Nie walczymy zatem z komputerem, a z innym przedstawicielem rasy ludzkiej. Zatem rywalizacja jest jak najbardziej realna i świadoma. Pozwala to mocniej wczuć się w grę.
4. Aspekt społeczny
Gry przeglądarkowe dają okazję na jednoczenie się graczy z całego kraju, a nawet świata. Zakładając drużyny oraz sojusze (o ile takie możliwości daje fabuła gry), mamy świadomość przynależności do grupy, która według naukowców jest wrodzoną potrzebą człowieka. Gracze dzięki urządzeniom takim jak skype mają okazję usłyszeć głos współgrających i poczuć, że nie są to, tylko postaci fikcyjne. Jeśli ktoś nie posiada skypa to nie problem. Prawie wszystkie gry przeglądarkowe posiadają opcję „czat”, gdzie możesz pisać informację do innych miłośników danej gry. Rozmowy między ludźmi zrzeszonymi przed komputerem i współpraca, jaką podejmują w celu zdobycia wirtualnych punktów lub złota sprawia, iż gracze stają się współpracownikami, a z czasem znajomymi. Jeśli okres grania jest długi, to nierzadko takie znajomości przeradzają się w prawdziwe przyjaźnie, lub inne formy „powiernictwa”. Prawdziwy miłośnicy danej gry decydują się często na organizowanie spotkań „na żywo”. Gry online łączą ludzi bez względu na ich płeć, wiek czy stan materialny. Daje, to możliwość poznania osoby bez początkowego oceniania jej. Poznajemy, więc charakter i nie bazujemy na wizualnych walorach. To właśnie powoduje, że gry online posiadają taki wielu wiernych i oddanych graczy.
Rodzaje gier przeglądarkowych
1. Gry zręcznościowe
- Bijatyki - nazwa bijatyki jest raczej potoczną nazwą gier. Inaczej można nazwać je grami walki. Ten rodzaj gier przeglądarkowych inspirowany jest sztukami walki. Gracze mierzą się z innymi osobami zazwyczaj w walce wręcz, rzadziej przy użyciu broni białej. Bijatyki można podzielić według starej znanej klasyfikacji na gry: fighting game oraz beat 'em up. Ta pierwsza kategoria dotyczy gier, w których walczy między sobą jedynie dwóch graczy. Druga kategoria to walki między drużynami.
- Strzelanki - są to gry bardzo popularne i posiadające wielu fanów. Gracz może kierować bohaterem lub też wcielać się w jego postać z perspektywy pierwszej osoby. W przypadku strzelanek gracz ma do dyspozycji broń palną, którą strzela do wrogów. Z upływem gry ma możliwość zdobywania coraz mocniejszej i potężniejszej broni. Gry przeglądarkowe z tej kategorii bardzo często dzielą graczy na drużyny, które mają zdobyć np. bazę nieprzyjaciela. Gracze muszą opracować odpowiednią technikę gry oraz ściśle współdziałać ze sobą.
2. Gry przygodowe
Gry przygodowe są bardzo lubianą firmą rozrywki ze względu na potrzebę spostrzegawczości oraz duży umiejętność kojarzenia faktów. Zadaniem gracza jest rozwiązywanie niezliczonych ilości zagadek, poprzez używanie przedmiotów odnalezionych w toku rozgrywki. Gry przygodowe nie są proste toteż uzyskanie określonego celu może zajęć długi czas.
3. Gry symulacyjne
W ostatnich latach gry przeglądarkowych typu symulacyjnego przeżyły prawdziwy rozkwit. Niegdyś odszukać było można niewiele tytułów takich gier, teraz sytuacje się odmieniła. Gry symulacyjne odpowiadają za symulowanie czynności, które zdarzają się w ludzkim życiu. Najczęściej spotyka się symulację jazdy samochodami, czołgami, motorami, autobusami, a nawet tirami. Jednak zdarzają się symulację jazdy na deskorolce czy jazdy na nartach. Gry symulacyjne nie zamykają się w pewnych kanonach. Symulacji uległo niemalże wszystko. W grach online można stać się farmerem, twórcą pizzy, ciastkarzem, a nawet barmanem.
4. Gry sportowe
Ten rodzaj gier opiera swoją fabułę na różnorodnych dyscyplinach sportowych. Najczęściej spotykamy gry wymagające pracy zespołowej, toteż gry symulujące mecz piłki nożnej, koszykówki czy hokeja są najbardziej popularne. Dużym zainteresowaniem cieszą się wyścigówki, w których gracz wciela się w rolę kierowcy i rywalizuje na torze z innymi graczami. Kto pierwszy, ten lepszy.
5. Gry strategiczne
Ostatnią kategorią gier przeglądarkowych są gry strategiczne. Ostatnie nie znaczy jednak najgorsze. Przeciwnie ten rodzaj gier cieszy się największym zainteresowaniem. Dlaczego? Otóż odpowiedź jest prosta. Gry strategiczne wymagają od gracza wielu umiejętności np. planowanie, zarządzania czy też negocjacji. I nieważne czy gra jest stricte ekonomiczna, czy też typowo militarna, zawsze istotne jest podejmowanie przemyślanych decyzji. W grach ekonomicznych można wcielić się w rolę farmera, właściciela baru, króla i wiele innych. Cel jest za to jeden być jak najbogatszym i dbać o wysoki poziom rozwoju np. miasta. W grach militarnych sytuacje jest troszkę bardziej utrudniona. Nie tylko musimy rozbudować nasze miasto, ale musimy czuwać także nad jego bezpieczeństwem. Wymaga to zatem od gracza umiejętności ekonomicznych, ale także przygotowania wykwalifikowanej i gotowej do walki armii.
6. Gry edukacyjne
Bardzo wiele osób twierdzi, iż gry są stratą czasu. Otóż jeśli, ktoś tak twierdzi, to niech lepiej się rozejrzy dobrze po internecie. Z łatwością można znaleźć w sieci gry edukacyjne. Mają one na celu poszerzenie wiedzy graczy i wykorzystanie jej w praktyce edukacyjnej. Odbiorcami takich gier są dzieci (przedszkolaki, uczniowie). Oczywiście muszą być one odpowiedni dobrane do wieku i rozwoju malca. Gry dla dzieci rozwijają myślenie logiczna oraz stanowią wspaniałą firmę wsparcia podczas nauki języków obcych, biologii, matematyki, historii czy języka ojczystego. Wyrównują braki w wiedzy i działają pozytywnie na rozwijanie wyobraźni przestrzennej, doskonalenie refleksu, usprawnianie umiejętności postrzegania, sprzyjanie poszerzaniu wyobraźni, uczenie podejmowania decyzji i zastanawiania się nad ich konsekwencjami, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz (co ważne w przypadku małych dzieci) koncentracji uwagi. Gry dla dzieci od najmłodszych lat pomagają dzieciom poznawać działanie komputera, który jest nieodłączną częścią naszego życia. Dzięki temu dziecko będzie mieć ułatwiany start w dorosłe życie. Posługiwanie się myszką podczas użytkowania gry dla dzieci wspomaga małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.
Podsumowanie
Gry przeglądarkowe nie tylko stanowią wspaniałą firmę rozrywki i sposobu na odstresowanie się, ale także pozwalają nawiązywać kontakty społeczne, wspomagać rozwój sfery umysłowej oraz rozwijać zainteresowania. Zatem jeśli masz chwilę po ciężkim dniu, to siadaj przed komputerem i daj się przenieść w wirtualny świat.