Postęp technologiczny wkrada się w każdą sferę naszej codzienności. Kuchnia jest również miejscem, w którym nowości wypierają tradycyjne rozwiązania. Znakiem tego, jest coraz większa popularność piekarników elektrycznych, które zastępują tradycyjne kuchenki gazowe. Sprawdźmy, czym różnią się miedzy sobą i czy rodzaj piekarnika może wpływać na jakość potrawy.
Spis treści
Polecane piekarniki elektryczne
NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN
Polar AKS 190/IX
NAJLEPSZY WYBÓR DO 1500 PLN
Electrolux EOC3430COX
NAJLEPSZY WYBÓR DO 2000 PLN
Samsung Dual Cook BQ1D6G144
NAJLEPSZY WYBÓR DO 2500 PLN
AEG 47036IU-MN
Podstawowe różnice wśród piekarników
Różnice między piekarnikiem elektrycznym a gazowym, widoczne są już na pierwszy rzut oka, w ich wyglądzie zewnętrznym. Tradycyjne piekarniki gazowe są zazwyczaj o wiele większe i stanowią połączenie z kuchenką do zabudowy. W przeciwieństwie do piekarników elektrycznych, tradycyjne piekarniki gazowe, podłączane są do sieci gazociągowej, a ich praca polega na ogrzewaniu ciepłem płynącym z żywego płomienia, który generują dwie grzałki. Przekręcanie gałki, reguluje intensywność płomienia, a, co, za tym idzie, ciepła wytwarzanego w piekarniku. Piekarnik elektryczny wymaga jedynie podłączenia do prądu. Zakres jego działania jest o wiele większy. Oprócz grzałek, zawiera bowiem również funkcję grilla, mikrofali, umożliwia funkcję pieczenia na parze, a nawet rozmrażania. Zawiera też wgrane rozmaite programy, dostosowujące termoobieg do konkretnego typu potrawy.
Wady i zalety piekarników elektrycznych
Najczęściej spotykaną wadą w piekarnikach elektrycznych, której nie odnotujemy w piekarnikach gazowych, jest możliwość wystąpienia wahań temperatur. Usterka tego typu spotykana jest dosyć często w starszych modelach. Nowsze produkty są raczej wolne od takich niedogodności, aczkolwiek, nie można wykluczyć możliwości ich wystąpienia. Wynika to ze sposobu pracy grzałki, która rozgrzewa piekarnik do pewnego, pożądanego stopnia ciepła, po czym wyłącza się i z powrotem rozpoczyna pracę polegającą na dogrzaniu piekarnika, kiedy pożądana temperatura zaczyna się zmniejszać. Problem tkwi w jej nierównej pracy. Ustawienie idealnie równej regulacji pracy grzałki, graniczy z cudem. W efekcie, nierówna temperatura w piekarniku elektrycznym może negatywnie wpływać na jakość pieczonej potrawy.
To niewątpliwie największa przewaga piekarnika gazowego, w którym temperatura pieczenia jest stała i dzięki temu, potrawa pieczona jest przez cały czas pracy piekarnika w pożądanym stopniu ciepła. Inna przewaga piekarnika gazowego wynika z jego podłączenia do sieci gazowej i braku konieczności podłączenia do sieci elektrycznej. Wpływa to na niezależność piekarnika od dostaw prądu. W przypadku awarii sieci elektrycznej i odcięciu dostawy prądu, posiadacz piekarnika gazowego, nie traci możliwości przygotowania sobie posiłku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że problemy z dostawą prądu, występują o wiele częściej niż problemy z dostawą gazu, które występują niezwykle rzadko.
Elektryczny czy gazowy piekarnik?
Wybór między piekarnikiem elektrycznym, a gazowym nie jest łatwy. Za tym pierwszym, przemawia przede wszystkim wygoda. Nawet piekarniki elektryczne do zabudowy są o wiele bardziej praktyczne i łatwiejsze w ich ulokowaniu w kuchennej przestrzeni, niż tradycyjne odpowiedniki gazowe. Przyrządzanie potraw w piekarnikach elektrycznych jest na pewno szybsze. Dodatkowo, posiadają funkcje, których nie znajdziemy w piekarnikach gazowych, jak wspomniana wyżej funkcja grilla, pieczenia na parze czy rozmrażania. Piekarniki gazowe przyciągają z kolei możliwością utrzymania stałej temperatury oraz niezależnością od dostaw prądu.
Jaki piekarnik elektryczny?
Kiedy już zdecydujemy się na zakup piekarnika elektrycznego, warto dobrze wybrać odpowiedni produkt, który sprawdzi się w naszej kuchni i będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Na rynku istnieje ogromny wybór, zarówno pod kątem funkcjonalności piekarnika elektrycznego, jak również jego rozmiarów. Znajdziemy również produkty w różnych przedziałach cenowych, dzięki temu, każdy bez względu na stopień zamożności, będzie mógł pozwolić sobie na zakup odpowiedniego dla siebie piekarnika elektrycznego.
Piekarniki elektryczne do zabudowy
Warto stawiać na produkty sprawdzonych producentów, które gwarantują dobrą jakość, a ceny potrafią być naprawdę zachęcające. Wśród tanich modeli, dobrych piekarników elektrycznych do zabudowy, można znaleźć produkt renomowanej firmy Bosch, nie przekraczający ceny ośmiuset złotych. Nieco lepsza półka produktów, wśród, których znajdziemy piekarniki wyposażone w 12 funkcji, termosondę i rożen, zaoferuje nam porządne produkty w cenie do 1300 zł. Takim piekarnikiem jest np. model od Amicy. Za ok. 1600 złotych, możemy kupić bardzo dobry piekarnik Samsung Dual Cook, który umożliwia przygotowywanie dwóch potraw jednocześnie.
Najtańsze wolnostojące piekarniki elektryczne można nabyć w cenie nawet nieprzekraczającej stu złotych. Ich wadą jest jednak mała pojemność. Większe piekarniki wolnostojące, o pojemności 36 litrów, można nabyć od 300 zł. Wśród nich znajdziemy m.in. model marki Naturel.
Dobra jakość najnowszych modeli piekarników elektrycznych, sprawia, że jakość potrawy przyrządzonej w takich produktach, nie odbiega za bardzo od tych, przygotowanych w piekarnikach gazowych. Piekarniki elektryczne to na pewno dobra propozycja dla tych, którym zależy na szybkim czasie przyrządzania potrawy.
Ja przy zmianie kuchni postawiłam na piekarnik + płytę + okap Amici i komplet sprawuje się świetnie, szczególnie właśnie piekarnik. Wszystko kwestia budżetu, ja wybrałam trochę wyższy model z serii IN z termosondą, chłodnym frontem, soft close no i opcją czyszczenia wysoką temperaturę (pyroliza) i takie zestawienie ogólnie polecam, niezależnie już od konkretnego modelu bo było ich sporo.
Dobry piekarnik to oszczędność czasu i nerwów. Ja lubię piec ciasta, a w moim piekarniku pieką się nierówno. Dlatego myślę o nowym i upatrzyłam sobie Candy z przemyślanym systemem wentylacji. Dzięki temu jest jednolita temperatura na wszystkich poziomach.