Współczesna cywilizacja oparta jest na energii elektrycznej. Prąd elektryczny wykorzystywany jest w bardzo wielu urządzeniach, nie tylko jako główne źródło energii, ale także jako zasilanie układów sterujących. Potrafimy produkować prąd niemal z dowolnego źródła, począwszy od energii spadającej wody i wiatru do energii rozpadu atomu. Jednak cały czas mamy problem z magazynowaniem już wytworzonej energii.
Jak można magazynować wytworzoną energię elektryczną?
Energia elektryczna daje się łatwo magazynować w różnego typu akumulatorach. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnej wielkości i pojemności magazynów energii, które dedykowane są do różnych urządzeń. Różne są także zastosowane w nich technologie. W dużych akumulatorach, stosowanych m.in. w pojazdach mechanicznych stosowane są elementy ołowiane zanurzone w elektrolicie kwasowym. Są to tak zwane akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jednak takie akumulatory nie sprawdzają się do zasilania małych, często kompaktowych urządzeń, których zapotrzebowanie na energie elektryczną jest niewielkie. Tutaj stosowano najczęściej zwykłe baterie, które po rozładowaniu po prostu wyrzucano. Jednak i w tym przypadku okazało się, że tańsze będzie używanie źródeł energii, które będzie można ładować prądem. Tak zostały opracowane małe akumulatory, z wyglądu przypominające zwykłe baterie. Różnią się one najczęściej tym, że ich napięcie jest niższe niż w tradycyjnych bateriach.
Jakie technologie stosowane są w małych akumulatorkach?
Małe akumulatorki dzielą się ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne na następujące typy:
-
NiCd (niklowo-kadmowe)
-
NiZn (niklowo-cynkowo)
-
NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe)
-
Li-ion (litowo-jonowe)
Pierwsza kategoria, akumulatorki niklowo-kadmowe mają elektrody wykonane z wodorotlenku niklu i wodorotlenku kadmu a zastosowane w nich elektrolity są zawsze alkaliczne. Charakteryzują się one niską pojemnością i relatywnie szybkim samorozładowaniem, jednak do ich zalet należy bardzo szeroki zakres temperatur użytkowych i bardzo wiele cykli ładowania. Ponadto są one odporne na wielokrotne, całkowite rozładowanie oraz pracę z wysokimi prądami ładowania i rozładowania. Akumulatory niklowo – cynkowe są rzadziej spotykane, zastosowany jest w nich cynk zamiast kadmu. Charakteryzują się one napięciem znamionowym wynoszącym 1,6 V i wymagają specjalnych ładowarek. Wykorzystywane są w urządzeniach wymagających wysokiego napięcia, np. niektórych mierników czy specjalistycznych latarek.
Najlepsze obecnie akumulatory to jednak…
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (NIMH). Anodę w takim akumulatorze zbudowana jest z niklowej płytki zaś anoda to stop metali, które reagują z wodorem powstającym w czasie procesu ładowania. Elektrolit w tych akumulatorach jest zasadowy. Akumulatory te mają wysoką pojemność (od 1200 do 2700 mAh w przypadku popularnych akumulatorków AA, tzw paluszków). Ich żywotność to, w zależności od modelu, od 100 do 1000 cykli ładowania. Akumulatory te charakteryzują się szybkim samorozładowaniem (do 30% miesięcznie), jednak w ofercie dostępne są już modele akumulatorów NiMH, które mają współczynnik samorozładowania znacznie niższy i wynoszący poniżej 1% miesięcznie. Są to tzw. akumulatorki LSD (low self discharge). Akumulatorki te to m.in. GP ReCyko+, Sanyo Eneloop. Ich cechą charakterystyczna jest to, że na opakowania w jakich są one sprzedawane są oznaczenia wskazujące na ich gotowość do użycia już po wyjęciu z opakowania (np. „ready to use” lub „precharged”).
Czym kierować się kupując akumulatory?
Szukając odpowiednich akumulatorów, powinno się przede wszystkim zastanowić, do czego takie akumulatory będą wykorzystywane. Jeśli naładowany akumulator będzie używany niezwłocznie po naładowaniu w urządzeniu wymagającym dużej ilości prądu, to wystarczą zwykłe akumulatorki NiMH, jednak gdy urządzenie zużywa niewiele energii i ma pozostawać długo w stanie czuwania lub jest używane sporadycznie i spontanicznie to lepiej zaopatrzyć się w akumulatory NiMH low self discharge.
Kupując akumulatory, należy też zwrócić uwagę na dostawcę, ponieważ i na rynku akumulatorów nie brakuje sprzedawców oferujących towar niskiej jakości lub wręcz podróbki markowych rozwiązań. Więcej informacji na temat akumulatorów NiMh przeznaczonych dla szerokiej gamy urządzeń znajdą państwo na stronie www.micros.com.pl.