Coraz częściej Polacy korzystają z możliwości rozliczenia podatku bez wychodzenia z domu. Programy online w dużym stopniu ułatwiają całą procedurę i sprawiają również, że w rozliczeniach pojawia się zdecydowanie mniej błędów, ponieważ zawarte podpowiedzi w znaczący sposób pomagają nawet laikom. Poza tym w tego typu formularzach elektronicznych praktycznie nie zdarzają się błędy rachunkowe, bo systemy same zliczają i odpowiednio zaokrąglają wymagane dane. To szczególnie ważne, gdy obok PIT-11 musimy dokonać jeszcze odpowiednich obliczeń.
PIT-y online
Dzięki przyjaznemu interfejsowi do rozliczenia PIT-28 online wcale nie będziemy potrzebować usług biura rachunkowego. Poza tym Ministerstwo Finansów umożliwia korzystanie z deklaracji wstępnie wypełnionych. Od marca podatnicy rozliczający się za pomocą PIT-37 i PIT-38 będą mieli ułatwione zadanie. To po stronie administracji podatkowej będzie leżało, jak rozliczyć PIT-11, który został dostarczony przez pracodawcę. Dzięki temu otrzymamy zeznanie z wypełnionymi w większości rubrykami. Dodatkowo pozostanie nam wpisanie ulg podatkowych czy na przykład przychodów od ZUS czy też przekazania 1%. W zdecydowany sposób ta procedura może ułatwić pracę osobom fizycznym, które rozliczają się indywidualnie lub z małżonkiem. Ta opcja nie jest dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Jak rozliczyć PIT 28?
Niezależnie od tego, jaki PIT chcemy złożyć, warto, żebyśmy przygotowali sobie konkretne dane, które ułatwią wypełnienie formularza. Są to przede wszystkim dane identyfikacyjne podatnika takie jak: imię (pierwsze) i nazwisko, PESEL lub NIP, data urodzenia oraz kwota przychodu sprzed dwóch lat i dane o uzyskanych w trakcie roku przychodach, potrąconych zaliczkach i składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.
PIT-28 składają ci podatnicy, którzy zadeklarowali podatek za wynajem mieszkania w formie ryczałtu , czyli 8,5% od kwoty przychodu. Taka forma opodatkowania generuje jednak pewne ograniczenia. Nie można odliczyć kosztów na przykład za media, opłaty do spółdzielni mieszkaniowej czy wyposażenie mieszkania. W umowie z najemcą warto więc określić, ile dokładnie wynosi cena najmu.
Zaliczkę na podatek możemy wpłacić do urzędu skarbowego miesięcznie lub kwartalnie z tym zastrzeżeniem, że jeśli najemca nie uregulował w danym miesiącu płatności my nie odprowadzamy zaliczki. PIT-28 składamy do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2018. Takie zeznanie będzie oczywiście rozlicza rok 2017.