Chcesz zmienić telewizor na nowy, ale nie bardzo wiesz, na co zwracać uwagę? Technologia gna do przodu i stale się zmienia. Sprawdź, jakie telewizory są teraz na topie i przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas kupowania urządzenia dopasowanego do Twoich potrzeb.
Spis treści
Telewizor dopasowany do wielkości pomieszczenia
W sklepie możesz ulec złudzeniu, że telewizory z grupy dużych są zaledwie średnie lub na odwrót – że te małe są wystarczające do Twojego wielkiego salonu. Nie ulegaj presji i nie kupuj dużego telewizora tylko po to, by przebić znajomego czy sąsiada, ani też nie zakładaj, że mniejsze urządzenie jest lepsze, bo minimalizm to styl ceniony.
Sprawdź wymiary pokoju. 32-calowy telewizor powinien być oddalony od miejsca oglądania o co najmniej 1,25 m, a 55-calowy o co najmniej 2 m. Co jednak ważne, istnieje również maksymalna odległość pomiędzy ekranem a siedzeniem. Ile powinna wynieść? Przyjęło się, że ma być dwukrotnością odległości minimalnej.
Matryca – jakie podświetlanie?
Obecnie na rynku możesz znaleźć telewizory z kilkoma rodzajami matryc. Stare modele plazmowe zostały wyparte przez LCD, LED, OLED i QLED.
Ekrany LCD dzielą się na rodzaje z matrycą:
- która oświetlana jest świetlówkami. Do jej zalet należy to, że diody oświetlają ekran równomiernie, a rozwiązanie jest tanie. Niestety telewizory nie mają doskonałego kontrastu barw, a także są grubsze od konkurencyjnych wariantów,
- z diodami umieszczonymi na skraju ekranu. Ich światło rozprowadzane jest po ekranie za pomocą folii światłoprzewodzącej, co daje efekt gorszy niż w przypadku ekranów ze świetlówkami, ponieważ nierównomierny. Telewizory są cieńsze, więc elegantsze, a przy okazji energooszczędne,
- z diodami za ekranem, tym razem rozłożonymi równomiernie. Te telewizory mają najlepszy kontrast, jednak zużywają sporo energii elektrycznej.
Ekrany z matrycą LED również można podzielić na trzy typy, analogiczne to powyższych:
- z diodami podświetlającymi cały ekran (telewizor jest grubszy) – Direct LED,
- z diodami na krawędziach matrycy (telewizor jest cieńszy i energooszczędny) – Edge LED,
- z diodami podświetlającymi całą matrycę (telewizor jest grubszy, ale idzie to w parze z wyższą jakością obrazu) – Full LED z local dimming.
Matryca OLED to model podobny pod względem parametrów do klasycznego LED. Różnica polega na zastosowaniu rodzaju diod, w tym wypadku organicznych. Eliminują konieczność dodatkowego podświetlania ekranu, ponieważ emitują światło same z siebie. Kolor na takiej matrycy są wyraźniejsze i lepiej odwzorowane, a ekran cieńszy.
Z kolei matryca QLED wykorzystuje technologię Quantum Dot, stąd jej nazwa. Chodzi tu o sposób podświetlania, który opiera się na kropkach kwantowych o niewielkich rozmiarach: liczonych w nanometrach. Kropki te emitują światło czyste i mocne, z uwagi na co obraz jest wysokiej jakości.
Koniecznie sprawdź, jakie telewizory są teraz na topie, przeglądając najnowszy ranking: Input lag – ranking 10 najlepszych telewizorów.
Standard telewizora
Podczas wyboru telewizora będziesz musiał wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny aspekt: jego standard. Tu także do wyboru masz kilka opcji:
- 4K UHD to standard nowy, dostępny w dwóch wymiarach: 3840 x 2160 px oraz panoramicznym 4096 x 3112 px. Na chwilę obecną jest on najlepszym wyborem, ponieważ wyświetla obraz Ultra HD, a więc z odwzorowaniem szczegółów – nawet najdrobniejszych. Uwaga jednak! W standardzie 4K można oglądać tylko te materiały, które zostały do niego dostosowane. Póki co to jeszcze rzadkość.
- Full HD, czyli popularna rozdzielczość 1920 x 1080 px. Cechuje ją wysoka jakość obrazu. Taki standard znajdziesz w większości telewizorów ze średniej półki cenowej.
- HD Ready z kolei to zaledwie 1280 x 720 px. Nadaje się do oglądania programów nadawanych w telewizji. Spotkasz go w tańszych urządzeniach.