Lutowanie czy spawanie? A może lutospawanie?

0
1380

Lutospawanie to proces polegający na łączeniu metali. Jest to metoda pośrednia pomiędzy lutowaniem i spawaniem. Łączenie następuje na skutek stopienia lutu, sama technika jest bardzo podobna do procesu spawania.

Lutospawanie zostało wymyślone w 1990 roku i od tego czasu znalazło wszechstronne zastosowanie. Jest to przede wszystkim branża motoryzacyjna, ale i wentylacyjna, oraz produkcja ogrodzeń i balustrad. Lutospawanie sprawdza się tam, gdzie nie wystarczają klasyczne metody spawalnicze.

Lutospawanie świetnie sprawdza się w przemyśle samochodowym ze względu na konieczność wykorzystania dużej ilości blach do produkcji samochodów, które są pokryte cynkiem lub aluminium. W tym przypadku nie sprawdza się tradycyjne spawanie, ponieważ powstają porowate spoiny. Nie sprawdzają się tutaj również wysokie temperatury, ponieważ dochodzi do uszkodzenia warstwy ochronnej i parowania cynku, co z kolei prowadzi do korozyjności blachy. Nie opłaca się także mechaniczne usuwanie cynku przed spawaniem, ponieważ jest ono zbyt kosztowne. Zabezpieczanie blachy specjalnymi preparatami z cynkiem również nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Jedną z głównych zalet lutospawania jest możliwość połączenia cienkich ocynkowanych blach. Nie zachodzi przy tym ryzyko termicznego odkształcenia spawanego materiału ani uszkodzenia wierzchniej warstwy cynku. Powłoka cynkowa (lub inaczej galwanizowana) świetnie zabezpiecza stal przed korozją, szczególnie w tych miejscach, gdzie materiał jest bardzo podatny na korozję (są to przede wszystkim krawędzie i zarysowania). Lutospawanie MIG/MAG pozwala na wykorzystanie odpowiednich drutów miedziowych i zastosowanie niższych parametrów spawania niż w przypadku tradycyjnej metody MIG/MAG. Tym samym powłoka cynkowa jest bardziej zabezpieczona.

Dodatkową zaletą lutospawania jest uniknięcie zatrucia szkodliwymi oparami cynku.

Lutospawanie MIG/MAG w znacznej mierze przypomina spawanie MIG/MAG – wykorzystujemy nań także półautomaty spawalnicze MIG/MAG: https://www.eltrex.net.pl/polautomaty-spawalnicze-migmag,c6.html. Istotna różnica polega na tym, że w przypadku pierwszej metody dostarczana jest znacznie mniejsza ilość energii. Dzieki temu metodą lutospawania możemy łączyć cienkie ocynkowane blachy oraz blachy ze stali nierdzewnej i inne.

Jak dobierać parametry lutospawania?

Należy pamiętać, że lutospawanie to proces niskoenergetyczny, w związku z tym prąd oraz napięcie łuku muszą być na niskim poziomie. Warto użyć profesjonalnej spawarki ze specjalnie opracowanymi programami. Dzięki temu wystarczy, że wybierzemy odpowiedni numer programu z tabeli. Lutospawanie przebiega wówczas szybko i sprawnie.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here