Branża IT to nie tylko jeden z najciekawszych i najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki, lecz to także niezwykła szansa na rozwój dla nas – potencjalnych pracowników. Nikogo nie powinno więc dziwić to, jak duża ilość firm szkoleniowych stawia teraz na najróżniejsze szkolenia języków programowania, gdyż odpowiadają one na występujące zapotrzebowanie! Problemem może być jednak inna kwestia – jaki język powinniśmy wybrać, aby nasze szanse na rynku pracy wzrosły? Przekonajmy się!
Wybór języka programowania dla osoby, która nigdy nie zetknęła się z żadnym z nich, może być nieco kłopotliwą sprawą. Zasięgając rady u osób pracujących już w zawodzie, możemy poczuć się zagubieni całkowicie sprzecznymi opiniami. Na pewnie nieraz usłyszycie opinię mówiącą, że język X jest czymś, w co warto inwestować swój czas, aby następnie usłyszeć, że to język Y jest tym wartym faktycznej uwagi, a wcześniej wspominany X jest pieśnią przeszłości. Jak w tym wszystkim nie zwariować?
Rankingi i opinie
Świetnym pomysłem na wyróżnienie wartościowych informacji spośród tego bałaganu jest zaufanie rankingom oraz ekspertom, specjalizującym się w tejże branży. Odwołując się do pierwszego punktu, posługując się zestawieniem najpopularniejszych języków programowania przygotowanym przez PYPL, pierwsza trójka rysuje się następująco. W porównaniu z poprzednim rokiem pozycję lidera utrzymała Java, na drugim miejscu uplasował się Python, a na najniższym stopniu podium ze wzrostem o dwie pozycje znalazł się JavaScript. Lider rankingu — Java, którego dotknął mały kryzys popularności, wciąż utrzymał się na czele! Skąd bierze się tak duża chęć jego nauki? Warto posłużyć się opinią eksperta Michała Mysiaka z SDA: „Właśnie Java daje największe możliwości uzyskania zatrudnienia w regionie CEE, a dodatkowo w łatwy i stosunkowo bezbolesny sposób umożliwia migrację do innych języków i technologii” (źródło: https://mamstartup.pl/programowanie/13884/jak-wybrac-szkole-programowania-opinie-ceo-software-development-academy). Jak więc widzicie, Java to nie tylko możliwość znalezienie pracy teraz, lecz także świetny początek naszego wejścia w branżę IT!
Myślmy o sobie
Trzeba jednak pamiętać o jednym, najważniejszym etapie decydowania się na daną drogę w programowaniu. Opinie są po to, aby brać je pod uwagę, jednak nie oznacza to tego, że powinniśmy brać je za absolutny pewnik! Wszystko zależy od tego, co faktycznie chcemy faktycznie robić i osiągnąć! Czy interesuje nas coś konkretnego? Jest to front-end czy raczej back-end? Gdzie planujemy podjąć pracę? Trzeba się także zastanowić nad tym, czy zależy nam na osiągnięciu konkretnego pułapu zarobkowego, czy też raczej wiążemy z tym naszą przyszłość zawodową w perspektywie wielu lat? Odpowiedzi na te pytania być może będą świetnym startem na znalezienie odpowiedzi na temat tego, który język będzie na nas najlepszy.
Nie takie proste
Jak więc sami widzicie – jednoznaczna odpowiedź na temat tego, który język góruje nad innymi, jest niekoniecznie tak łatwa. Musimy wziąć pod uwagę ogromną ilość czynników, dotyczących zarówno samego języka, jak i nas samych. Mamy jednak nadzieję, że traficie na to, co jest wam pisane!