Rodzaje nośników danych

Jeśli zapytamy losowo wybranego nastolatka o to, jakie zna rodzaje nośników danych, z pewnością wymieni: pendrive albo kartę pamięci. Nastolatek żyjący 20 lat temu wspomniałby raczej o dyskietce albo płycie CD. Postęp technologiczny sprawia, że nośniki danych zmniejszając swoją wielkość, jednocześnie zwiększają swoją pojemność. Jakie nośniki danych wyróżniamy? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Co to jest nośnik danych?

Nośnik danych w podstawowym ujęciu to przedmiot (a więc rzecz istniejąca realnie, nie wirtualnie), na którym da się dane zapisać, przechować i odtworzyć. Najprostszym nośnikiem danych jest zwykła kartka papieru. Najpowszechniejszym nośnikiem danych jest DNA. Jednak pojęcie nośnika danych ściśle związane jest z komputerami, chodzi bowiem o zautomatyzowanie procesu zapisania, przechowywania i odtwarzania. Ciekawostką jest, że pierwszymi maszynami, które odczytywały dane były katarynki oraz orchestriony, odczytujące melodię zapisaną na specjalnych kolczastych walcach.

Co to jest nośnik danych

Komputerowe nośniki danych

Prekursorem współczesnych nośników były karty perforowane, które umieszczano w pierwszych komputerach. Dane zapisywano na kartach poprzez wytłaczanie dziurek i rozmieszczanie ich w wierszach i kolumnach. Karty zastąpiono następnie taśmami perforowanymi. Wadą nośników perforowanych była niska gęstość zapisu (można było na nich zapisać bardzo niewielką liczbę danych). I tu na scenę wkraczają nośniki magnetyczne – takie jak kaseta video i kaseta magnetofonowa. Kasety magnetofonowe służyły niegdyś nie tylko jako nośnik muzyki, ale przenosiły też dane programów komputerowych. Wraz z rozwojem komputerów opracowano dyski twarde oraz dyski wymienne (tzw. dyskietki).

Kolejny krok milowy to opatentowanie płyty CD, a potem DVD. Z każdym takim krokiem zwiększała się gęstość zapisu, a więc rosła pojemność dysku. Dziś trudno sobie wyobrazić, że na 3,5 calowej dyskietce zapisać można było tylko (a wtedy aż) 1,44 MB danych. Dziś nawet na tanim pendrive’ie można zapisać kilkaset razy więcej danych. Tu znajdziesz dobry pendrive do 50 złotych . Obecnie za niewielkie pieniądze możemy kupić małe urządzenie – pendrive, które daje nam wielkie możliwości w zakresie liczby przenoszonych danych.

Komputerowe nośniki danych

Liczy się wygoda i pojemność

Płyty CD z każdą dekadą zmniejszają swój udział w rynku muzycznym, ich miejsce zastępuje muzyka ze streamingu. Podobnie dzieje się z filmami na DVD, których kupujemy coraz mniej, a coraz większą popularność zdobywają serwisy takie jak Netflix czy Showmax. Prawdopodobnie płyty nie znikną całkowicie, może za jakiś czas będą przeżywały swój renesans, jak teraz płyty winylowe. Niemniej obecnie takie nośniki jak pendrive’y, karty pamięci czy przenośne dyski zewnętrzne królują na rynku nośników danych. Powszechna miniaturyzacja nie musi wcale oznaczać rezygnacji z ciekawego designu. Na rynku obecnie można znaleźć cały szereg bardzo ciekawie zaprojektowanych pendrive’ów, które nie tylko doskonale wykonają swoje podstawowe zadanie (zapis, przechowywanie i odczyt danych), ale także bardzo atrakcyjnie wyglądają.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here