Softstarty to jedne z najważniejszych urządzeń z dziedziny sterowania oraz rozruchu różnego rodzaju napędów elektrycznych. Z naszego artykułu dowiesz się do czego służą, gdzie można je znaleźć oraz jak dobrać odpowiednio softstart do swoich potrzeb oraz potrzeb danego urządzenia. Zapraszamy do lektury wszystkie osoby, które pracuję na codzień z silnikami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami przy jakich obsłudze szczególne znaczenie ma rozruch.
Softstart, czyli..?
Softstart to urządzenie jakiego celem jest ograniczenie dużego natężenia prądu elektrycznego w krótkim czasie, zwykle podczas uruchamiania danego urządzenia elektrycznego, a więc tak zwanego rozruchu. Rozruch ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania urządzenia, dlatego też softstart pozwala na jego bezpieczne uruchamianie, bez obaw o ewentualną awarię, czy też przeciążenie sieci elektrycznej, które może doprowadzić do poważnych awarii.
Zastosowanie softstartów
Softstarty znajdują najczęściej zastosowanie przy urządzeniach generujących dużą moc elektryczną, a więc przede wszystkim w silnikach elektrycznych typu klatkowego oraz innych. Znajdziemy je także w kondensatorach, zasilaczach różnego typu, jak też lampach halogenowych używanych w przemyśle.
Jak je dobierać?
Softstarty kupimy w profesjonalnych sklepach w rodzaju Etak. (Ich ofertę tego rodzaju urządzeń znajdziecie w tym miejscu: https://etak.eu/softstarty). Jako że są to urządzenia stosunkowo drogie warto poświęcić chwilę na ich odpowiednie dobranie przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim musimy zapoznać się ze specyfikacją techniczną softstartu oraz maszyny do jakiej go kupujemy. Parametry techniczne mają tu ogromne znaczenie dla ogólnego funkcjonowania.
Jaką firmę wybrać? Podobnie jak i w przypadku innych urządzeń warto stawiać na sprawdzonych, doświadczonych producentów. Zagwarantuje nam to przede wszystkim to, że sprzęt posłuży przez długi czas bez awarii oraz że zapewni prawidłowe funkcjonowanie maszyny. Dlatego też lepiej dopłacić do droższych softstartów znanych producentów, niż kupować tańsze od mało znanych marek. Ten drugi sprzęt może dość szybko się zepsuć.
Gwarancja
Ta ostatnia kwestia wiąże się też z ewentualnymi naprawami usterek. Kupując sprzęt małej, zagranicznej firmy możemy spotkać się z sytuacją, że przy awarii nie będziemy mogli naprawić go na miejscu w ramach gwarancji. Zamiast tego będziemy zmuszeni do jego wysyłki za granicę. W przypadku dużych producentów problem ten praktycznie nie istnieje. Lokalne serwisy zajmą się nimi w ekspresowym tempie.
Podsumowując, przy wyborze softstartów musimy zwrócić szczególną uwagę na specyfikację techniczną, producenta, oraz warunki gwarancyjne urządzenia. Zapewni nam to bezpieczny rozruch oraz prawidłowe działanie urządzenia przez długi czas.