Powszechnie mianem domowego sprzętu audio określa się zestaw odrębnych i połączonych ze sobą urządzeń, które pozwalają na słuchanie muzyki z różnych źródeł. Jakość uzyskiwanego dźwięku zależy zarówno od parametrów sprzętu, jak i jego poszczególnych funkcjonalności.
Spis treści
Wieża audio
Domowy sprzęt audio składa się przede wszystkim z jednostki głównej, będącej przeważnie elementem pojedynczym lub składającym się z kilku części, które można dowolnie ustawiać obok siebie lub piętrowo. Wieża audio pozwala na słuchanie muzyki z wielu różnych źródeł. Podstawową funkcją jest odtwarzacz CD, jednak źródłem wysokiej jakości dźwięku może być również komputer lub odtwarzacz strumieniowy, podłączony do odpowiedniego przedwzmacniacza lub wzmacniacza zintegrowanego. Nowoczesny domowy sprzęt audio wyposażony jest w wysokiej klasy przetworniki cyfrowo-analogowe, co pozwala na uzyskanie dźwięku doskonałej jakości.
Przedwzmacniacz i wzmacniacz
Przedwzmacniacz ułatwia przełączanie się pomiędzy zawartymi w zestawie źródłami dźwięku i pozwala na przesyłanie sygnału audio do głośników. Posiada odpowiednią ilość wejść do podłączenia wielu źródeł, a także umożliwia regulację poziomu głośności, kontrolę barwy czy równowagi dźwięku. Przedwzmacniacze mogą posiadać rozmaite wejścia koncentryczne i optyczne pozwalające na podłączenie np. gramofonu lub odtwarzacza sieciowego. Zadaniem wzmacniacza jest natomiast dostarczenie odpowiedniej mocy do zestawu. Sygnał audio odbierany jest z przedwzmacniacza, a następnie wzmacniany i przesyłany do kolumn głośnikowych. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu urządzeń w formie wzmacniacza zintegrowanego.
Kolumny głośnikowe
Istotnym komponentem domowego sprzętu audio są odpowiednie głośniki. Kolumna składa się z jednego lub kilku głośników oraz specjalnie wytłumionej obudowy. Głośniki mogą być przystosowane do emisji niskich, średnich lub wysokich tonów. Jeżeli są one emitowane równocześnie w określonym przedziale, kolumnę taką uznać można za szerokopasmową. W zależności od ilości głośników przenoszących różne zakresy tonów, wyróżnia się kolumny dwudrożne i trójdrożne. Zazwyczaj ich jakość jest lepsza od kolumn wyposażonych w jeden głośnik szerokopasmowy. Na uzyskany efekt końcowy wpływ ma także obudowa kolumny.
Stacje dokujące, wyjścia, złącza i inne funkcjonalności
Specjalne stacje dokujące pozwalają na podłączenie do zestawu odtwarzacza przenośnego (np. smartfona), bez konieczności używania kabli połączeniowych. Praktycznie każdy domowy zestaw audio wyposażony jest w standardowe wyjście słuchawkowe, pozwalające na słuchanie muzyki z wytłumieniem dźwięków otoczenia. W wielu zestawach dostępne jest łącze Bluetooth, umożliwiające bezprzewodowe przesyłanie dźwięku z różnych źródeł. Do powszechnie stosowanych złącz zaliczyć można również wejście linowe audio, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie dźwięku pochodzącego z innego urządzenia, ale w sposób analogowy.
Bogatą ofertę domowego sprzętu audio znaleźć można na: http://www.philips.pl/c-m-so/domowy-sprzet-audio/wieza-hi-fi/wszystkie