Jedną z potraw, które na myśl przywodzą jednoznacznie wakacyjny klimat i urlop spędzany nad polskim Bałtykiem, są z całą pewnością gofry. Dzisiaj nie trzeba już czekać na wakacje i jechać nad morze, aby skosztować tych specjałów – coraz większa liczba restauracji i kawiarni zaczęła dostrzegać, że jest to deser cieszący się dużą popularnością, a tym samym upatruje w gofrach szansę na spory zarobek. Niestety takie gofry nie dość, że są stosunkowo drogie, to jeszcze nie zawsze idealnie przyrządzone. Rozwiązaniem jest przygotowanie gofrów w domowym zaciszu, ze składnikami dokładnie takimi, jakimi lubimy! Jak wybrać dobrą gofrownicę? Czy budżet na poziomie 200,-zł będzie w tym celu wystarczający?
Polecane gofrownice
NAJLEPSZY WYBÓR DO 100 PLN
Unold 8425
NAJLEPSZY WYBÓR DO 150 PLN
Zauber ZN3.1O
NAJLEPSZY WYBÓR DO 200 PLN
MPM MGO-13
NAJLEPSZY WYBÓR DO 300 PLN
Dezal Plus 301.6
Gotowe ciasto, czy własna praca?
Już na samym początku trzeba wspomnieć, że w sklepach coraz częściej oprócz samej gofrownicy i składników na gofry możemy kupić już wyrobione ciasto, które przyśpiesza cały proces przyrządzania gofrów. Od nas samych zależy jednak wybór czy zdajemy się w tej kwestii na gotowe rozwiązanie, czy też samodzielnie od podstaw przyrządzamy również ciasto. Jaką jednak gofrownicę wybrać? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych na rynku wraz z ich krótkim opisem:
Gofrownica Camry 3019
Jedną z najtańszych gofrownic na rynku jest Camry 3019, którą kupimy w okolicach 60-70,-zł. Z wyglądu bardzo łatwo pomylić ją ze zwykłym opiekaczem kanapkowym, gdyż jedyna różnica zauważalna jest dopiero po zajrzeniu do środka urządzenia – dopiero wtedy w tym „walizkowym” opiekaczu zobaczymy powierzchnię grzejącą formującą kształt prawdziwego gofra. Warto zaznaczyć, że nawet urządzenia w takim przedziale cenowym pokryte są ceramiczną powloką, która sprawia, że ciasto nie przywiera, jak również jest ona bardzo łatwa w późniejszym czyszczeniu po skończonym pieczeniu. Niewielka cena urządzenia przekłada się jednak na wielkość urządzenia i jego skromną moc – zaledwie 700 W powoduje, że od momentu wlania ciasta do wyjęcia chrupiących gofrów będziemy musieli sporo poczekać.
Ariete 187
Drugą propozycją jest również opiekacz o mocy zaledwie 700 W, ale mający swoją zaletę głównie w kwestii własnego wyglądu – Ariete 187 do złudzenia przypomina amerykańskie sprzęty domowe z końca lat 50. XX wieku, a tym samym doskonale wpasowuje się w możliwy klimat całej kuchni. Kosz zakupu takiej gofrownicy nie jest specjalnie duży, gdyż na portalach aukcyjnych znajdziemy ją za niewiele ponad 100,-zł. Wszystkie inne funkcje ma niemal zbieżne z opisaną powyżej gofrownicą Camry 3019.
Severin WA 2103
Znacznie wydajniejszym urządzeniem jest Severin WA 2103, którego moc to 1200 W. Powoduje to tym samym, że pieczenie gofrów jest znacznie szybsze niż w przypadku dwóch wspomnianych wcześniej urządzeń. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że mamy do czynienia z urządzeniem z obudową żaroodporną i nierdzewną, a także wbudowanym regulatorem temperatury, który powoduje utrzymywanie stałej temperatury pieczenia, a tym samym chroni nas przed szybkim spaleniem gofrów. Co więcej, WA 2103 daje nam możliwość pieczenia pięciu gofrów w kształcie serca jednocześnie – co prawda będą one znacznie mniejsze od standardowych gofrów, jednak obdzielimy jednocześnie aż pięciu domowników lub gości! A to wszystko za około 80,-zł.
Clatronic 1200 W
W niewiele mniejszych pieniądzach kupimy również model Clatronic 1200 W, który również dysponuje mocą 1200 W. O funkcjach tego urządzenia nie ma jednak sensu się rozpisywać – znajdziemy tutaj dokładnie to samo co w przypadku Severin WA 2103, ale zamknięte w innej obudowie – począwszy od termostatu regulującego temperaturę, poprzez powłokę zapobiegającą przywieraniu, a skończywszy na możliwości pieczenia pięciu gofrów w kształcie serca.
Optimum GF 1400
Ostatnią półką jest model Optimum GF 1400. Ta gofrownica dysponuje już mocą 1400 W i możliwością jednoczesnego przygotowywania aż czterech gofrów bez uszczerbku dla ich wielkości. Co istotne, daje nam również możliwość wyboru temperatury pieczenia, a tym samym sterowania efektem finalnym pieczenia. Tylko od nas zależy, czy mają to być chrupiące gofry, czy może miękkie, ale upieczone znacznie szybciej?
Cena urządzenia to w tym momencie niespełna 120,- zł.
MPM MGO13
Ostatnim urządzeniem w naszym zestawieniu jest MPM MGO13, które dostępne jest w okolicach 140,-zł, a tym samym jest to najdroższe urządzenie prezentowane przez nas. W przeciwieństwie do Optimum GF 1400 możemy tutaj piec tylko dwa gofry jednocześnie, jednak zapewnia nam tym samym szybsze rozgrzewanie i gotowość do pieczenia. Mamy tutaj do dyspozycji moc 1400 W, powlokę ceramiczną zapobiegającą przywieraniu oraz termostat. Czy potrzeba czegoś więcej?
Dobra gofrownica do 200 zł?
Podsumowując, znalezienie gofrownicy do 200,-zł nie jest zadaniem trudnym. Większość prezentowanych przez nas powyżej urządzeń kosztuje w okolicach połowy założonego budżetu a w zupełności wystarczy do domowego użytku. Czy jest sens przepłacać za urządzenia, które w tańszych wersjach również dobrze spełniają swoją rolę? Na koniec pozostaje nam tylko życzyć: smacznego!
Mam gofrownice dezal 301.5 i gofry w smaku przypominaj te z nad morza. Różnią się tym, że robione w domu wychodzą taniej. Samo urządzenie jest ważne, bo czasem zdarzają się takie, że ciasto przystaje do spodu i teflon odpryskuje. Także lepiej zainwestować w lepszą gofrownice. Moja służy mi już 7 lat.
ja używam gofrownicy breville vst072x i przyznaję, że swietnie wypieka gofry i ich nie spala. 🙂 U mnie dzieciolki uwielbiają domowe gofry i bardzo często je robimy