Dzisiaj już nikt nie pisze cen czy innych informacji na produktach ręcznie – wymagałoby to ogromnej ilości czasu bądź zatrudnienia sztabu pracowników tylko w tym celu. Obecnie niemal na każdym kroku wykorzystuje się powszechnie drukarki etykiet. Jaka jednak powinna być taka drukarka, aby spełniła swoje zadanie? Czy każda drukarka etykiet jest wydajna i szybka? Jak wygląda prostota ich użytkowania i jak wreszcie wybrać dobrą drukarkę etykiet?
Spis treści
Dwie metody wydruku etykiet
Dostępne na rynku polskim drukarki etykiet w przeważającej większości są wydaje, szybkie, a zarazem proste w użyciu – wystarczy kilka kliknięć, aby wprowadzić odpowiednie dane i wydrukować etykietę. Warto już na samym początku zwrócić uwagę na to, że dostępne są dwa rodzaje urządzeń – drukarki termiczne i drukarki termotransferowe. Czym się one różnią i czy oba typy równie dobrze sprawdzą się w każdych warunkach gwarantując nam wytrzymałe etykiety na produktach?
Jak działa drukarka etykiet?
Jeżeli tylko zrozumiemy zasadę działania drukarek etykiet to z pewnością będzie nam łatwiej podjąć odpowiednią decyzje. Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że wspomniane powyżej dwa rodzaje drukarek etykiet nie wykorzystują w żaden sposób tuszu czy tonerów. Jak to zatem działa?
Drukarki termiczne to zaczernienie pod wpływem temperatury głowicy drukującej specjalnego papieru, który dostajemy w pakiecie z drukarką, zaś później możemy bez większych problemów dokupić osobno. W przypadku termotransferu mamy do czynienia z taśmą barwiącą i papierem będącym odpowiednikiem znanych wszystkim naklejek.
Którą drukarkę etykiet wybrać?
Wbrew pozorom każdy typ druku etykiet ma swoje plusy oraz minusy, które najprościej przedstawić w formie prostego wyliczenia:
Druk termotransferowy to przede wszystkim:
- trwałe wydruki o wysokiej jakości graficznej obejmujące nie tylko proste znaki graficzne,
- możliwość uzyskania wydruku w różnych kolorach poprzez zastosowanie taśm barwiących,
- możliwość zastosowania etykiet z już wcześniej nadrukowanym logo, adresem firmy, czy całą jej pieczątką (lub innymi danymi),
- wysoka cena eksploatacji związana z wysokimi kosztami zakupu taśmy barwiącej.
Warto od razu zwrócić uwagę na to, że na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów taśm transferowych:
- taśmy woskowe (etykiety papierowe),
- taśmy żywiczne (druk na foliach),
- taśmy woskowo-żywiczne (wysoka odporność na ścieranie),
- taśmy Textile (druk na tekstyliach).
Druk termiczny to przede wszystkim:
- niskie koszty eksploatacji w związku z niskimi kosztami zakupu papieru termicznego,
- możliwość uzyskania wydruków jedynie o barwie czarnej,
- niska trwałość etykiet wydrukowanych w ten sposób – są one podatne zarówno na temperaturę, wilgoć jak i upływ czasu.
Jakość wydruku w drukarkach etykiet?
Podsumowując dotychczasowe zalety i wady można wskazać, że drukarki termotransferowe oferują znacznie wyższą jakość wydruku i w związku z tym polecane są wszędzie tam, gdzie liczy się właśnie ten parametr – gdzie etykieta ma być jednocześnie ozdobą z np. adresem firmy. Na drugim biegunie są drukarki termiczne, które oferują znacznie szybszy i tańszy wydruk, kosztem niestety jego jakości. Każdy producent powinien w karcie danej drukarki zawrzeć informację o jej wydajności – im będzie ona większa, tym mniej czasu będziemy musieli poświęcić na etykietowanie.
Parametry wydruku
Kolejnymi parametrami po szybkości wydruku są parametry dotyczące maksymalnej powierzchni wydruku oraz rozdzielczości druku. Większość urządzeń dostępnych na polskim rynku ma głowicę drukującą o szerokości maksymalnie 10,4 cm. Oznacz to ni mniej ni więcej, że na takiej drukarce nie wydrukujemy etykiet szerszych. Rozdzielczość druku to zaś parametr odpowiadający za jakość wydruku – przeważnie spotykane urządzenia oferują rozdzielczość od 150 do 600 dPi. Do poprawnego wydruku większości rzeczy w zupełności wystarczy rozdzielczość na poziomie 200 dPi.
Akcesoria – podłączenie z komputerem osobistym
Większość drukarek etykiet dostępnych na naszym rynku daje możliwość podłączenia jej do komputera i używania nie tylko jako drukarki do etykiet. Poprzez dołączone przez producentów oprogramowanie samodzielnie możemy projektować etykiety i od razu realizować ich wydruk. Decydując się na konkretne urządzenie warto zwrócić szczególną uwagę na samo złącze, którym realizowane jest podłączenie z komputerem – wiele starszych urządzeń wciąż dostępnych na rynku wyposażonych jest jedynie w port szeregowy RD232, który to coraz rzadziej jest wykorzystywany w naszych komputerach – na próżno go szukać chociażby w najnowszych laptopach. Z tego powodu znacznie uniwersalniejszym rozwiązaniem jest zakup drukarki etykiet ze złączem typu USB.
Jaką drukarkę etykiet kupić
Podsumowując, na rynku jest wiele modeli spełniających kryteria dobrej drukarki etykiet. Warto skupić się jednak na najpopularniejszych producentach, jak chociażby Argo, Dyma, Primera, czy Toshiba – w ten sposób zwiększymy pewność tego, że nasza drukarka etykiet odpowiednio spełni swoje zadanie w naszej firmie. Niestety nie wynaleziono jeszcze drukarki etykiet, która nie miałaby wad wynikających z wybranej metody druku.