Każdy potrzebuje więcej przestrzeni dyskowej. Nieważne, czy mówimy tu o stacjonarnym pececie, laptopie, konsoli do gier. Dzisiejsze standardy wymagają pojemności, szybkości, jakości i przede wszystkim wygody. To wszystko zapewnić nam może dysk sieciowy QNAP TS-109 Turbo Station
Nasze konsole coraz bardziej przypominają multimedialne kombajny. Gry, muzyka, zdjęcia no i filmy. Także pecetowcy uwielbiają „chomikować” swoje dane. To wszystko zajmuje cenne megabajty na dysku twardym. A miejsca przecież nigdy za wiele. Tu właśnie w sukurs przychodzi dysk sieciowy, lub jak kto woli sieciowy serwer plików taki jak prezentowany model firmy QNAP o symbolu TS-109 Turbo Station. To eleganckie urządzenie nadaje się idealnie do przechowywania i udostępniania danych (także w sieci). Co ważne, przynajmniej z punktu widzenia posiadacza konsoli Xbox 360 i Playstation 3 tajwański producent zapewnia, że jego sprzęt jest w 100% kompatybilny z obydwiema maszynami do gier!
Co to jest?
Z boku
No dobrze, ale czym w ogóle jest ten „dysk sieciowy” lub „Sieciowy serwer plików”? To po prostu mini-serwer wyposażony między innymi w procesor oparty na RISCowej technologii ARM o częstotliwości 500 MHz, 128 Megabajtów pamięci RAM DDR2 i 8 MB pamięci Flash. TS-109 obsługuje dyski standardu SATA o pojemności do jednego terabajta. Nasz model miał dysk o pojemności 250 gigabajtów.
QNAP to urządzenie bardzo wszechstronne. Służyć może jako centralny serwer plików w sieci LAN, TS-109 Turbo Station potrafi być także serwerem FTP (również w trybie pasywnym) i WWW (wbudowane oprogramowanie wspiera HTML SQL i PHP). Dla przeciętnego użytkownika ważna zapewne będzie opcja pobierania plików bez potrzeby uruchamiania np. komputera stacjonarnego, obsługa sieci Torrent (P2P), opcja cyfrowego album zdjęć. Turbo Station jest także szybko konfigurowalnym serwerem usługi iTunes. Wreszcie, jedną z najważniejszych cech QNAP’a TS-109 Turbo Station jest pełna zgodność ze standardem The Digital Living Network Alliance (DLNA). Wyjaśnijmy to obrazowo.
Pasuje do salonu
Dzięki standardowi DLNA mamy możliwość podłączenia urządzeń elektronicznych takich jak sprzęt Hi-Fi telefony komórkowe, nagrywarki DVD/standardu HD oraz na przykład konsole do gier takie jak Playstation 3 i Xbox 360, które mogą łączyć się w sieć i wymieniać dane. To dlatego właśnie najnowszym urządzeniem QNAPa powinni się zainteresować posiadacze konsol nowej generacji. Po bezproblemowym podłączeniu TS-109 Turbo Station przykładowa konsola Playstation 3 z poziomu menu wykrywa tak zwany serwer Multimediów DLNA. Teraz już nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby z pojemnego sieciowego dysku rozkoszować się materiałami multimedialnymi – zdjęciami, filmami, trailerami, prezentacjami wideo i muzyką. Jeśli posiadamy obydwie konsole nie ma żadnych przeszkód aby połączyć je w sieć. Wtedy obydwa urządzenia będą dzielić zawartość dysku/serwera między siebie.
Dzięki dyskowi sieciowemu QNAP konsole Xbox 360 i Playstation 3 zamieniają się w prawdziwe, multimedialne kino domowe. W przypadku tej ostatniej konsoli urządzenie bez problemu radzi sobie z obsługą filmów w wysokiej rozdzielczości (do 1080p). Warto zaznaczyć, że możemy oglądać na przykład filmy w standardzie DivX w technologii streamingu (po dokonaniu aktualizacji Firmware’u do wersji 2.0.1). Materiał w formacie DivX przesyłany jest do konsoli służącej po prostu za przekaźnik. Chyba nie muszę dodawać jaka to wygoda dla użytkownika i entuzjasty nowych technologii?
Instalacja i obsługa prosta jak drut
Niezłe wykonanie
W przypadku komputerów klasy PC po wmontowaniu i podłączeniu w TS-109 Turbo Station dysku twardego musimy podłączyć sprzęt do lokalnej sieci i uruchomić dostarczone przez producenta oprogramowanie – QNAP Finder. Reszta dzieje się już praktycznie automatycznie. Program wykrywa dysk. Potem wystarczy prosta konfiguracja, wybranie nazwy dla serwera. Następnie pozostaje już tylko formatowanie i partycjonowanie dysku. Po około 40 minutach od wyjęcia z pudełka QNAP TS-109 Turbo Station jest gotowy do działania. Dyskiem zarządzamy poprzez bardzo przejrzysty interfejs dostępny z poziomu WWW. Dzięki Multimedia Station (obsługa poprzez przeglądarkę WWW) możemy zarządzać naszymi zasobami filmów, zdjęć itp. Do ściągania plików z Internetu (FTP, HTTP, Torrent) służy wygodny Download Station.
Jak się prezentuje
Przodem do klienta
QNAP TS-109 jest urządzeniem dość eleganckim. Materiały zostały bardzo dobrze spasowane. Dominuje grube, szare aluminium i czarny plastik. Urządzenie prezentuje się przyzwoicie zarówno na biurku przy pececie, jak i przy konsoli do gier. Ogromną zaletą jest brak aktywnego chłodzenia dysku. W trakcie naszych redakcyjnych testów jedynym odgłosem dobiegającym z QNAP’a był szmer dysku twardego Mimo to szczelne wnętrze obudowy nie nagrzewa HDD. Na przednim panelu mamy wszystkie informacje jak na dłoni – zestaw diod sygnalizujących pracę urządzenia jest bardzo przejrzysty. Przycisk „Copy” pozwala zrzucić na dysk dane np. z Flasha USB, kamery lub aparatu cyfrowego (jedno wejście USB znajduje się z przodu) Z tyłu urządzenia mamy między innymi kolejne dwa wejścia USB, eSATA, LAN.
Czy warto?
Ostatni rzut okiem
Czy użytkownikowi konsoli nowej generacji przyda się taki dysk sieciowy? Oczywiście. Jak już wcześniej napisałem konsole do gier stają się prawdziwymi kombajnami multimedialnymi. Nie odważę się napisać, że granie jest już tylko jedną z ważnych funkcji, ale po podłączeniu takiego urządzenia jak QNAP TS-109 Turbo Station multimedialne właściwości konsol Sony Playstation 3 lub Microsoft Xbox 360 dramatycznie rosną. QNAP obsługuje popularne dyski SATA 3.5 cala. Przy dzisiejszych cenach zakup szybkiego dysku o pojemności 500 GB to wydatek rzędu niecałych 300 złotych. Taniocha!
Niestety sam QNAP TS-109 Turbo Station jest dość drogi. Około 1000 złotych bez dysku HDD za takie urządzenie może w niektórych osobach wywołać sprzeciw. Kompletny zestaw: dysk HDD plus QNAP z pewnością byłby świetnym i dobrze przyjętym na rynku rozwiązaniem. Niestety w dysk twardy musimy zaopatrzyć się we własnym zakresie. Przydałoby się także HDMI. Wbrew pozorom bezpośrednie podłączenie QNAPa do telewizora (obejrzenie galerii zdjęć itp.) byłoby bardzo przydatne. Do minusów zaliczyłbym też brak Wi-Fi. Mimo to czystym sumieniem polecam ten sprzęt. Przy tylu funkcjach i możliwościach tego urządzenia na pewno nie będziecie zawiedzeni.
Dziękujemy firmie EPA Systemy Sp. z o.o. za dostarczenie sprzętu do testów.
Urzadzonko fajne, artykul ciekawy. Cena jednak ciut zbyt – tym bardziej jak na „puste” pudelko. No i gdzie WiFi?
Zapomnialem dodac, ze na zdjeciach faktycznie ladnie sie prezentuje.
Domowe NASy staja sie coraz bardziej popularne, jednak w tym przypadku cena troche przesadna. Dlink DNS-313 na jeden dysk kosztuje w granicach 300zl bez dysku, a funkcjonalnosc z wyjatkiem serwera www ma taka sama. Model DNS-323 obsluguje dwa dyski, rowniez w RAID. Koszt ~500zl. Dzieki takiemu rozwiazaniu za nie wielkie pieniadze mozemy miec w domu macierz nawet 2TB. 🙂
Brzmi jak jakaś reklama. 😉
Łe tam po prostu wstęp, a wstępy mają swoje prawa. Cena faktycznie trochę nadmuchana, ale w niektórych sklepach Q już potaniały, niewiele, ale zawsze. Można trafić o ponad stówkę, półtorej taniej. O tym, czy powinien być sprzedawany z dyskiem to sprawa otwarta. Niektórzy by na to poszli, inni wolą dobrać sobie indywidualnie markę, pojemność. Ale powinna być opcja np z dyskiem 320 lub 640 GB.
A to nie jest tak, że cena wynika z zastosowania tego DLNA? Czy inne tańsze produkty, o których tu wspominacie, można bez problemu wykorzystywać wraz z konsolami?No i ostatnie pytanie – czy na takim dysku mogę zainstalować konsolową grę? Innymi słowy, czy to urządzenie w pełni rozszerza funkcjonalność wewnętrznego dysku konsoli?
Dlink obsluguje DLNA. I ZTCW to wiekszosc obsluguje.
Nie sprawdzalem tego, ale zainstalowac to nie. Z takiego dysku mozesz odtwarzac filmy, zdjecia, etc. . .
niezła maszynka faktycznie przydałaby mi się w domku podpiąć obydwie konsole i huzia!
@mr_poorchawa Chyba nie wiesz co mówisz, wypowiadasz się a nie masz pojęcia o czym mówisz to tak jakbyś porównał malucha z mercedesem. Poczytaj sobie w najnowszym NEXT porównanie QNAPA i twojego wspaniałego D-Linka, który wypada blado!!! Swoją drogą są też dwu dyskowe QNAPY, a nawet 4 !!! http://www.qnap. eu