Już dawno temu na rynku pojawiły się aparaty, które posiadają możliwość nagrywania filmów. By otrzymać dobrą jakość obrazu, wysoką rozdzielczość, a także możliwość ustawiania i zmieniania funkcji musimy wyposażyć się w wysokiej jakości sprzęt, który sporo kosztuje. Nie ma co się dziwić, że największym zainteresowaniem cieszą się te aparaty, które posiadają możliwość filmowania w rozdzielczości HD, dając nam tym samym najlepszą jakość obrazu. Czy warto jednak inwestować w aparat, zamierzając głównie kręcić filmy?
Spis treści
Od czego się zaczęło filmowanie lustrzankami?
W cyfrowych lustrzankach dopiero niedawno zastosowano specjalną budowę matrycy, która umożliwiła nagrywanie filmów. Pierwszym takim aparatem był Nikon D90, w którym od razu znalazła się możliwość rejestracji obrazu w rozdzielczości HD. Trzeba jednak przyznać, że możliwości nie były zachęcające, ponieważ nie dało się manualnie sterować parametrami ekspozycji przy tworzeniu filmów.
Dopiero w późniejszym czasie firma Canon wypuściła na rynek model, który posiadał możliwość manualnego sterowania parametrami, a także duży, pełnoklatkowy przetwornik, dzięki czemu osiągnął on spory sukces, mimo niezbyt wielu zaawansowanych opcji.
Czy warto kręcić filmy lustrzanką?
W tej kwestii istnieje wiele czynników za oraz przeciw. Do zalet tego rozwiązania z pewnością możemy zaliczyć dwie kwestie:
- Pierwszą z nich jest plastyka obrazu – w lustrzance znajduje się duży przetwornik, który w połączeniu z jasnym obiektywem możliwi prawie nieograniczone operowanie głębią ostrości. Widać to, gdy porównamy ze sobą film nakręcony kamerą reporterską oraz lustrzanką: pierwszy wariant da nam obraz telewizyjny, jednak film pochodzący z lustrzanki będzie posiadał plastykę kinową, czyli odcięcie się ostrego pierwszego planu od delikatnie rozmytego tła.
- Po drugie – jakość obrazu. Dzięki dużemu przetwornikowi możemy osiągnąć dobrą dynamikę obrazu, a także niski poziom szumów, gdy filmujemy w ciężkich warunkach oświetleniowych.
Istnieją jednak pewne kwestie, które nie pozwalają nam zapomnieć o tym, że lustrzanka to jednak aparat, a nie kamera:
- W większości modeli nie mamy możliwości automatycznego ustawienia ostrości i musimy dokonywać tego ręcznie, co może przysporzyć nam wiele kłopotów, gdy będziemy chcieli uwiecznić na filmie na przykład szybko poruszającą się postać. Jeśli funkcja ta znajduje się już w aparacie daleko jej od doskonałości.
- Wyłącznie jeden model lustrzanki spośród wszystkich dostępnych modelina rynku posiada możliwość podstawowej kontroli nad poziomem zapisywanego dźwięku, co oznacza że w pozostałych aparatach następuje to automatycznie, lub regulowanie jest możliwe jedynie w niewielkiej skali. W wyniku tego możemy otrzymać nieciekawe nagranie: gdy samochód zatrąbi lub usłyszymy szczekanie psa, reszta dźwięków zostanie wytłumiona. Jest to spowodowane tym, że mikrofony, które znajdują się w lustrzankach rejestrują wszystkie odgłosy, które znajdują się w otoczeniu, łącznie z klikaniem przycisków na aparacie.
- Kolejną kwestią jest to prostu mała wygoda. Lustrzanki przeznaczone są głównie do robienia zdjęć, więc może nam być ciężko z filmowaniem bez zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria, co wiąże się również z niemałymi kosztami. Samodzielne trzymanie aparatu przy dłuższych ujęciach może powodować dyskomfort i ból.
Na jaką markę lustrzanki do filmowania warto się zdecydować?
Jeśli koniecznie chcemy kręcić filmy naszą lustrzanką warto rozpatrzyć ofertę firmy Canon. Dlaczego? Ponieważ zapewniają nam całkowitą kontrolę nad parametrami ekspozycji podczas filmowania, mowa tu o czasie naświetlania, wartościach przysłony i czułości ISO.
Canon oferuje nam również sprzęt, którym możemy rejestrować 24, 25 lub 30 klatek na sekundę w każdej rozdzielczości. Co prawda firma Nikon również posiada pierwsze modele o tych właściwościach, lecz Canon ma o wiele większe doświadczenie na rynku w tych kwestiach.
Jaki wybrać obiektyw, gdy chcemy kręcić filmy lustrzanką?
Przewagą lustrzanek nad kamerami jest możliwość wymiany obiektywu, w kamerach jest to możliwe, jednak tak drogie, że mało kto korzysta z tej opcji. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy obiektyw nadaje się do filmowania.
Ostrość reguluje się za pomocą pierścienia, znajdującego się na obiektywie, dlatego musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Większość obiektywów bowiem posiada bardzo wąski pierścień, który ciężko jest wygodnie używać, co utrudnia nam prawidłowe ustawienie ostrości, szczególnie w przypadku filmowania. Dotyczy to także zakresu ruchu pierścienia – jest tak mały, że nie sposób precyzyjnie zmienić odległość ostrzenia podczas filmowania.
Inną kwestią przy wyborze obiektywu jest otwór względny, czyli jego jasność. W przypadku chęci korzystania z plastyki obrazu, a także małej głębi ostrości, którą oferuje nam duży przetwornik w lustrzance należy kupić jasne szkła, najlepiej stałoogniskowe.
Filmująca lustrzanka warta swojej ceny?
Gdy posiadamy już lustrzankę i chcemy kręcić nią filmy warto doszkolić się w kwestii nabycia odpowiednich umiejętności, a będziemy mogli uzyskać całkiem zadowalające efekty. Jednak w przypadku, gdy zamierzamy dopiero kupić aparat lustrzany i kręcić nim filmy może okazać się, że popełniamy błąd – jakość filmów nie będzie zachwycająca, poświęcimy temu wiele czasu, a same koszty mogą nas przerosnąć: lustrzanka, odpowiedni obiektyw i akcesoria, które umożliwią komfortowe kręcenie filmów to wydatek rzędu 30 000 złotych.