Długi jesienny wieczór, spotkanie w gronie przyjaciół, wakacje w lesie, opalanie na plaży, a może podróż pociągiem przez pół Polski? Każda okazja jest dobra, aby pograć w planszówki. W dobie wszechobecnej technologi, kiedy większość ludzi spędza czas przed komputerem, tabletem czy laptopem, planszówki są doskonałą alternatywą, która umili wspólne spędzanie czasu, pomoże w integracji, a także wyrwie, choć na chwile z pazernych szponów social media. W planszówki mogą grać wszyscy bez względu na wiek, płeć i przekonania.

Kiedy zacząć przygodę z grami planszowymi?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo gier polecanych już od 2 roku życia. Producenci planszówek wymyślają coraz to ciekawsze rozwiązania, małe kolorowe figurki, mające zachęcić dziecko do wspólnej zabawy, nieskomplikowane zasady, a przede wszystkim dobra zabawa, to powinny być cechy dobrej gry planszowej dla najmłodszych. Dwulatki nie mają jeszcze rozwiniętej świadomości zasad i nie zawsze rozumieją celowość pewnych działań, dlatego gry dla nich muszą być bardzo proste i intuicyjne, choć i tak najczęściej dzieciaki ustalają swoje własne reguły, jednak nie to jest najważniejsze. Liczy się wspólna zabawa, spędzanie czasu z rodzicem lub opiekunem, nauka pewnych reguł. Dobre i interesujące gry są w stanie utrzymać nawet ruchliwego dwulatka przez dłuższą chwilę w jednym miejscu co jest ich bardzo dużym atutem

Gry dla przedszkolaków

Dzieci w wieku przedszkolnym 3,5-6 lat, posiadają już coraz więcej umiejętności, często potrafią liczyć, zaczynają rozumieć a co więcej stosować się do reguł gry, a sama rozgrywka, staje się dla nich bardzo interesująca i są w stanie zrobić wszystko, aby wygrać. Przedszkolaki chętnie grają zarówno w gry edukacyjne, jak i te rozrywkowe, familijne, czy ruchowe, ważne, aby zasady nie były zbyt skomplikowane, tak aby dziecko samodzielnie mogło brać udział w rozgrywce. Dzieci w wieku przedszkolnym z pewnością doskonale poradzą sobie z grą Zgadnij kto, która pobudza wyobraźnie, a także uczy opisu postaci.

Gry dla starszaków

Dzieci w wieku 7-10 lat, które z reguły potrafią już czytać, sprawnie liczyć, a także zaczynają myśleć strategicznie, z powodzenie mogą zacząć grać w trudniejsze gry wymagające użycia wyobraźni, skupienia i nieszablonowego myślenia. Świetnym wyborem dla starszych dzieci jest gra Dixit, niezwykle pobudzająca kreatywność i wyobraźnię, ponadto popularne Scrabble, czy ciekawa gra Cortex Wyzwania, która wymaga wykazania się wiedzą i szybkością.

Gry dla dorosłych

Gry planszowe to nie tylko dobra zabawa dla dzieci, akurat ten rodzaj rozrywki jest międzypokoleniowy, doskonale sprawdza się do wspólnej zabawy. Na stronie www.empik.com, poza grami familijnymi, w które mogą grać rodzice ze swoimi pociechami, można nabyć różne pozycje typowo towarzyskie, dla dorosłych, które świetnie umilą spotkanie z przyjaciółmi i dostarczą mnóstwo zabawy, śmiechu i emocji. Przykładem świetnej gry towarzyskiej jest popularne Tabu, Ego, lub ponadczasowe Monopoly w różnych wersjach tematycznych, na przykład stylizowane na popularny serial „Gra o Tron”.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here