Kto chce lub musi kupić nowego laptopa, staje przed niełatwym wyborem. Choć komputery przenośne nie są już dziś tak drogie jak kiedyś, trzeba przy wyborze uwzględniać własne możliwości finansowe lub po prostu gotowość do wydatkowania określonej kwoty na urządzenie, które – choćby było najlepsze – i tak się w ciągu kilku lat zestarzeje. Czasem lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny: kto pracuje zawsze w tym samym miejscu, nie wyjeżdża, ceni sobie szybkość i wygodę, temu najlepiej posłuży przecież stary, dobry pecet.
Kwestia przeznaczenia
Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest oczywiście najważniejsze przeznaczenie nowego nabytku. Od niego zależą przecież parametry techniczne, na jakich będzie nam najbardziej zależało. Innego laptopa szukać będziemy do przeglądania Internetu, innego do pracy w biurze, do gier, do zabierania w podróż czy też dla grafika komputerowego. Stosownie do przeznaczenia szukać trzeba laptopów wyposażonych w odpowiedni procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, dysk twardy i baterię. Komputer zabierany często w podróże powinien być możliwie lekki i nie za duży.
Na czym jeszcze nam zależy?
Nawet wyspecjalizowany serwis, mający podpowiedzieć, jaki laptop będzie optymalnym wyborem, oczekuje od użytkownika odpowiedzi na pytanie dodatkowe: co jeszcze powinno wyróżniać poszukiwany komputer? Może mały ekran, a może przeciwnie – jak największy? Czy napęd DVD będzie potrzebny? Czy ważna jest pojemność dysku twardego albo szybkie uruchamianie programów?
No dobrze, a co z ekranem? Matowy ma tę zaletę, że nie odbija się w nim światło, ale są i tacy, którzy wolą błyszczące matryce.
Co warto brać pod uwagę, a czego lepiej nie
W znalezieniu najlepiej dopasowanej maszyny pomóc może ranking laptopów stworzony z podziałem na kategorie wg przeznaczenia i przedziału cenowego. Ceny wahają się od paru do kilkunastu tysięcy złotych, decyzję trzeba więc dobrze przemyśleć. Oczywiście nie od rzeczy będzie też, jeśli znajomych albo koleżanki i kolegów po fachu, jaki laptop wybrać, jeśli ma to być komputer do pracy. Nie warto natomiast posiłkować się opiniami nieznajomych z Internetu – niemała część z nich pisana jest na zamówienie i jako taka niewarta brania pod uwagę.
Komu zależy na komforcie pracy, powinien też – nawet jeżeli zamierza kupić komputer online – wybrać się do sklepu stacjonarnego i trochę na danym „lapku” postukać w klawisze, by przekonać się, czy klawiatura jest wystarczająco wygodna, a panel dotykowy zapewnia ruch kursora zgodny z oczekiwaniami przyszłego użytkownika.