Jak wybrać dobrą piłę ukosową?

0
4242

Ukośnica to profesjonalne urządzenie, które służy do precyzyjnej obróbki drewna, tworzyw sztucznych, a nawet metali. Z jednej strony spotkamy się na rynku ze sprzętem przeznaczonym dla ekspertów, a z drugiej z narzędziami z niższej półki, dedykowanymi amatorom. Jak zatem oceniać jakość pił ukosowych i na jakie parametry zwracać uwagę? Ten poradnik pomoże Ci wybrać urządzenie najlepsze dla Twoich potrzeb.

Przeznaczenie ukośnic

W zależności od osprzętu można wykorzystać ukośnice do drewna, aluminium, tworzyw sztucznych itd. Są to bowiem urządzenia uniwersalne, które posłużą do cięcia elementów wykonanych z różnorodnych materiałów. Ich główną cechą charakterystyczną, a zarazem największą zaletą, jest możliwość precyzyjnego ustalania parametrów cięcia. Dzięki temu łatwo dopilnujemy przede wszystkim dokładnych kątów obróbki.

Ostrza – najważniejszy parametr

Choć ostrza dostaje się w zestawie z piłą ukosową, trzeba liczyć się z koniecznością ich wymiany prędzej czy później. W końcu zużywają się one i tracą precyzję pracy. Najlepsze będą tarcze dedykowane konkretnym materiałom – na przykład drewnu czy aluminium. Te określane jako uniwersalne nigdy nie dorównają specjalistycznym. Nie bez znaczenia jest również liczba zębów w ostrzach – im ich więcej, tym cięcie bardziej precyzyjne, choć wolniejsze. Wymieniając tarcze na nowe, należy pamiętać, by miały taką samą średnicę otworu oraz szerokość jak te, które się zużyły. Od ostrzy zależy zarówno głębokość, jak i wysokość obróbki.

drewno

Kąty i ich wpływ na cięcie

Cechą odróżniającą ukośnicę od pilarki stołowej jest możliwość cięcia pod różnymi – precyzyjnie określonymi – kątami. Dlatego przy wyborze piły ukosowej tak duże znaczenie ma rozróżnienie na modele jedno- i dwustronne. Urządzenia te są przystosowane do cięcia materiałów pod kątem 45 – 90 stopni. Jeśli zatem dany projekt wymaga powtarzania cięć po obu stronach materiału, lepiej sprawdzi się ukośnica dwustronna – droższa, lecz wygodniejsza w użyciu niż jednostronna – wymagająca wielokrotnego obracania obrabianego elementu.

Posuw i odchylenie

Przy nieco bardziej skomplikowanych pracach pożądanymi funkcjami w pile ukosowej staną się opcje posuwu oraz odchylenia. Ta pierwsza umożliwi cięcie długich elementów przy zachowaniu stabilności materiału oraz komfortu użytkownika. Ta druga sprawdzi się wtedy, gdy chcemy ciąć pod dwoma kątami jednocześnie – jest to możliwe dzięki głowicy, która obraca się nie tylko w pionie, ale i w poziomie.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Aby ułatwić sobie pracę ukośnicą, warto zwrócić uwagę na takie udogodnienia jak wbudowana latarka czy laser pokazujący linię cięcia. Pomocne okażą się również zaciski wspierające i stabilizujące obrabiany materiał. W zależności od tworzyw, do których piła będzie wykorzystywana, istotna okaże się także prędkość obrotowa silnika. W przypadku pracy z drewnem – zwłaszcza twardym – powinna być ona jak najwyższa. Niższa wystarczy do obróbki aluminium i tworzyw sztucznych.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here