Na pewno każdy, kto lubi czytać, zna ból oczekiwania na kolejną część wciągającej powieści, tak bardzo silny tuż po przewróceniu ostatniej strony aktualnie dostępnej książki… Dzieło Santiago Pajares zostało stworzone właśnie wokół tego nośnego motywu. Być może zapowiedź ta nie wzbudza nadziei na nowy bestseller, jednak sięgnięcie po pozycję wydaje się obowiązkowe. Trzeba to zrobić chociażby po to, by miło się rozczarować.
Spis treści
Dlaczego sięgnęłam po książkę „Książka, której nie ma”?
Tak właśnie było w moim przypadku. Od razu spodobał mi się ciekawy tytuł, owszem, ale znajdujący się na okładce napis ujawniający nieco odnośnie treści – wręcz przeciwnie. Mimo to postanowiłam zacząć czytać, bo w końcu kto chociaż raz nie czekał z niecierpliwością na dalsze losy ulubionych bohaterów – tymczasem zaginął autor jednej ze świetnych powieści, a w takich zaginięciach często tkwi jakaś wielka tajemnica. Do tego, ponad 450 stron wskazywało na raczej wciągającą, pełną zwrotów akcji lekturę. Być może czynniki te okażą się silnym wabikiem dla czytelników wielbiących różne zagadki, być może też niektórym osobom spodoba się okładka – książka została efektownie wydana, grafika okładki kojarzy się np. z „Tajemniczą Wyspą” Verne’a.
Kim jest autor książki Santiago Pajares?
Autor „Książki, której nie ma” na szczęście nie zaginął i chyba nie ma tego w zwyczaju. Santiago Pajares to hiszpański pisarz młodego pokolenia, niezbyt jeszcze znany na polskim rynku wydawniczym. Urodził się w 1979 roku w Madrycie, swoją pasję rozwijał od dziecka, pierwsza jego popularna powieść ukazała się w 2004 roku. Najwięcej czytelników ma oczywiście w Hiszpanii, jednak najprawdopodobniej dzięki powieści o poszukiwaniu tajemniczego twórcy sytuacja wkrótce się zmieni.
O fabule książki „Książka, której nie ma” słów kilka
Książki wprawdzie nie ma, ale fabuła jest, i to fascynująca. Od razu można się wciągnąć, chociaż akcja rozkręca się „rasowo” powoli. Wydawnictwo z niecierpliwością czeka na kolejny tom powieści Thomasa Mauda, który jednak pisze go już cztery lata, albo nawet przestał – nie wiadomo. Jest w ogóle tajemniczą personą, nikt nie zna jego prawdziwych personaliów, planów czy też miejsca zamieszkania. To doskonały start dla intrygi, którą będzie rozwijał jeden z głównych bohaterów, pracownik wydawnictwa – David Peralta. W poszukiwaniu autora nieobecnej książki musi udać się w podróż, i nie jest to co prawda dla niego komfortowym rozwiązaniem, ale sukces wyprawy może przynieść mnóstwo korzyści. Czytelnik obserwuje rozwój akcji w niedużej wiosce gdzieś u podnóża Pirenejów oraz w Madrycie, gdzie znajduje się siedziba wydawnictwa. Motyw podróży i wyborów, do jakich zmuszany jest bohater – może zrealizować jeden lub drugi cel, wybrać coś korzystniejszego dla siebie lub „mniejsze zło” – jest znany w literaturze praktycznie od zawsze i zawsze tak samo wciąga. Tutaj został wzbogacony jeszcze o mnóstwo mniej lub bardziej zawiłych, czysto obyczajowych kwestii – przenoszą one lekko nierzeczywistą akcję do świata rzeczywistego, znanego każdemu z nas.
Moja opinia na temat książki „Książka, której nie ma” Santiago Pajares
Pomimo wcześniejszych wahań i średniego nastawienia, przeczytanie już kilku pierwszych stron sprawiło, że nie mogłam oderwać się od tej niesamowitej powieści. Efektem tego zresztą jest ta recenzja, bo o książce banalnej nie byłoby sensu pisać. Bardzo fajny efekt daje połączenie intrygującej zagadki tajemniczego twórcy „Spirali” z czytaniem o wszelkich trybikach działania wydawnictwa, kłopotach poszczególnych bohaterów (bo w miarę rozwoju akcji pojawia się ich całkiem sporo).
Ogromna ilość pytań, na które można odpowiadać samodzielnie lub czekać na podpowiedzi, jak też wiele wątków skupiających się mniej lub bardziej ściśle wokół głównej tajemnicy, nie pozwalają przejść obojętnie obok powieści. Mimo licznych zagadek i zwodów, tempo narracji nie zwalnia, każda strona jest tak samo pasjonująca. Ogólne wrażenie zadowolenia z doskonałej czytelniczej uczty wieńczy wyrazisty styl Pajaresa, dzięki czemu przyjemne jest zarówno szybkie jak i wolne pochłanianie kolejnych rozdziałów.
Czy warto kupić książkę „Książka, której nie ma”?
Książka o zaginionej powieści została tak zmyślnie skonstruowana, że będzie odpowiednia dla kilku różnych grup czytelników, jakiekolwiek by te grupy nie były; zafascynuje i starszych fanów hiszpańskiej prozy, i bardzo młode osoby, które dopiero co wsiąkają w ten zawiły świat pełen fantazji i tajemniczych wydarzeń. Będzie odpowiednia dla miłośników rozwiązywania zagadek wraz z bohaterami i dla tych, którzy od sekretów wolą zastanawianie się nad kilkoma określonymi problemami. Z uwagi na objętość na pewno dostarczy rozrywki na przynajmniej kilka wieczorów, ale nie powinna być ani trochę męcząca, bo nigdzie nie ma przestojów – zawiłości fabularne cały czas popychają akcję do przodu, a chwile refleksji miło przedzielają pełne napięcia momenty wiążące się z rozwikływaniem głównej tajemnicy. „Książka, której nie ma” jest oczywistym wyborem dla każdego, kto określa się czytelnikiem czy fanatykiem literatury, ale może zostać również pierwszą przeczytaną powieścią w życiu i zarazem początkiem poważnego hobby.
[P_REVIEW post_id=56228 visual=’full’]
POLECANE KSIĘGARNIE:
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Tytuł: Książka, której nie ma
Autor: Pajares Santiago
Tłumaczenie: Olejnik Magdalena
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pascal
Język wydania: polski
Język oryginału: hiszpański
Ilość stron: 320
Data premiery: 2015-05-20
ISBN: 978837642-534-4