Monitor to jeden z kluczowych elementów, stanowiących o komforcie korzystania z komputera. Optymalnie dopasowany do potrzeb monitor pozwala nie tylko wydajnie pracować, ale też cieszyć się wysokiej jakości wirtualnymi rozgrywkami czy świetnym obrazem podczas oglądania filmów. Zobacz, czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu.
Spis treści
Jaka przekątna monitora będzie odpowiednia?
Jeżeli planujesz zakup monitora do komputera, zapewne jednym z pierwszych parametrów poszczególnych modeli, który rzuci Ci się w oczy, będzie długość przekątnej. Ta podawana w calach wielkość to dla wielu osób podstawowa wytyczna. Faktycznie, chociaż istnieje wiele innych ważnych parametrów, wielkość monitora w dużej mierze decyduje o komforcie codziennej pracy czy rozrywki.
Wybierając przekątną ekranu, weź pod uwagę, w jakim celu najczęściej używać będziesz konkretnego komputera. Jeżeli ma być to typowy komputer biurowy, zazwyczaj wystarczające okazują się modele o niewielkiej przekątnej np. 17 czy 19 cali. Jeśli od czasu do czasu lubisz pograć na komputerze, zdecydowanie lepiej sprawdzi się większy model np. 20 cali. Jednak naprawdę dobrej jakości rozrywkę, a także większy komfort pracy, zapewni duży monitor do komputera 24 cale lub większy. To świetne rozwiązanie, jeżeli myślisz o oglądaniu filmów, korzystaniu z najnowszych gier, czy też obsługiwaniu profesjonalnych programów graficznych.
Wybierz odpowiednią matrycę
Na rynku znajdziesz obecnie wiele rodzajów matryc, różniących się między sobą technologią wykonania ekranów oraz sposobem wykorzystania światła. Ważne jest, by dopasować monitor do konkretnych potrzeb, a także wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne.
Najczęściej mamy do czynienia z monitorami LCD. W części z nich źródło światła stanowią diody LED — głównym plusem tego rozwiązania jest zmniejszenie zużycia prądu. Takie monitory mają również długą żywotność. Drugą opcją jest wykorzystanie jako źródła światła lampy katodowej. Chociaż takie monitory są tańsze, nie gwarantują jednak optymalnej głębi czerni, nie są też ekonomiczne podczas codziennego użytkowania.
Matryce typu LCD możemy podzielić pod kątem zastosowania konkretnych technologii wykonania ekranów. Do najpopularniejszych należą niedrogie matryce TN, które są w pełni wystarczające do codziennej pracy np. w biurze. Jeśli jednak ważne dla Ciebie są takie aspekty jak głębokie odwzorowanie czerni, szerokie kąty widzenia czy optymalny kontrast, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie matryca IPS, która jednak jest zdecydowanie droższa. Zadowalające odwzorowanie kolorów, które sprawdzi się np. przy oglądaniu filmów, zapewniają też matryce MVA.
Nie zapomnij o rozdzielczości
Kolejnym podstawowym parametrem przy wyborze monitora jest rozdzielczość. Dziś pewnym standardem jest już Full HD, czyli rozdzielczość wynosząca 1920 x 1080 pikseli. W przypadku wybierania monitora do komputera gamingowego warto postawić na wyższą rozdzielczość np. 2560 x 1440 pikseli. Najwyższej jakości rozwiązaniem jest tzw. rozdzielczość 4K, czyli 3840 x 2160; ta opcja z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy, a także osoby zajmujące się profesjonalnie grafiką.
Zwróć uwagę na złącza
Do istotnych, a czasem lekceważonych kwestii, należy też ilość i rodzaj złączy w danym modelu monitora. Tymczasem to właśnie one w dużej mierze decydują o jego funkcjonalności oraz komforcie pracy czy rozrywki.
Najbardziej popularnym złączem jest HDMI, pozwalające na przesyłanie obrazu oraz dźwięku. Możesz znaleźć też monitory z mniej popularnym złączem VGA/D-SUB, przesyłającym sygnał analogowo, DVI przesyłającym jedynie sygnał obrazu, czy też nowoczesnym złączem Display Port, dzięki któremu możliwe jest równoległe przesyłanie obrazu i dźwięku wielokanałowego, a także otrzymanie niezwykłej przepustowości.