W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się alternatywne do Windowsa, niekomercyjne, darmowe systemy operacyjne. Kierując się oszczędnościami, coraz częściej zamierzamy korzystać z nich w domu i coraz częściej jesteśmy zmuszeni do ich obsługi w naszych zakładach pacy. Najbardziej popularny i najchętniej wykorzystywany jest Linux. Przez ostatnie lata, narosły całe mity i legendy, które stawiają ten system w bardzo niekorzystnym świetle. Czy rzeczywiście Linux jest systemem, korzystanie, z którego pozbawia nas wielu możliwości wykorzystania komputera? Też tak myślałem, do czasu, kiedy zetknąłem się z tym kursem. Poniższa recenzja odpowie na pytanie czy warto zainwestować w przytoczony tutaj kurs obsługi Linuxa.
Spis treści
- 1 Zasoby (treści i wiedza) kursu online Linux dla początkujących
- 2 Przystępność kursu Linux dla początkujących
- 3 Ocena instruktora w kursie internetowym Linux dla początkujących
- 4 Testowanie zdobytej wiedzy w kursie Linux dla początkujących
- 5 Moja opinia i rekomendacja o kursie online Linux dla początkujących
Zasoby (treści i wiedza) kursu online Linux dla początkujących
Omawiany materiał filmowy, bo taki charakter ma kurs proponowany przez serwis Strefa Kursów, stanowi niezwykle obszerny poradnik korzystania z alternatywnego do Windowsa systemu operacyjnego – Linux. Materiał przeprowadzi nas przez kolejne etapy korzystania z systemu, wyjaśni wszelkie tajemnice właściwego jego użytkowania, pokaże jak dopasować jego działanie do naszych potrzeb, obali fałszywe mity, które stawiają ten stabilny system w złym świetle. Najczęściej spotykanymi zarzutami wobec Linuxa, są posądzenia o brak odpowiednich sterowników i niekompatybilność wielu programów i gier. Autor poradnika właściwego korzystania z systemu Linux, całkowicie obala te pomówienia i skutecznie pokazuje, że nie taki straszny Linux, jak go malują.
Na cały kurs składają się aż 54 filmy, z czego najdłuższy trwa czternaście minut i 27 sekund. Materiały instruktażowe prowadzą kursanta, który zdecydował się na skorzystanie ze szkolenia, krok, po kroku z zakresu użytkowania niekomercyjnego systemu. Zaczniemy od podstaw i wprowadzanie mającego na celu swoiste oswojenie użytkownika z systemem, po czym przejdziemy do konkretnych czynności związanych z eksploatacją Linuxa.
Kurs składa się z kilku, a dokładnie z siedmiu bloków tematycznych, które dokładnie zapoznają nas z kolejnymi etapami obsługi systemu operacyjnego. Zaczniemy od „wstępu”, który wyjawi nam tajemnice uroku Linuxa, wskaże jego mocne strony oraz elementy, które mogą stanowić pewną przewagę nad systemem Windows. Przede wszystkim jednak, informacje jakie przekaże nam lektor-ekspert od programowania, obalą nasze dotychczasowe, błędne i niesprawiedliwe myślenie o Linuxie, jako systemie dziurawym i stwarzającym nam problemy. Kolejne części zakładają szkolenie z praktycznego korzystania z omawianego tutaj systemu. Drugim krokiem będzie pomoc w przebrnięciu przez „instalację”, następny moduł poruszy zagadnienia podstawowych „ustawień systemu” jak np. ustawianie skrótów klawiaturowych. Kiedy opanujemy przekazane do tej pory informacje, lektor przejdzie do nauki „personalizacji”, praktycznego korzystania z „oprogramowania użytkowego”, „zarządzania uprawnieniami” i „zarządzania użytkowego”.
Przystępność kursu Linux dla początkujących
Omawiany tutaj kurs jest propozycją szkolenia głównie dla początkujących użytkowników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z Linuxem, Prowadzący podzielił naukę na odpowiednie moduły, które stopniowo i etapowo wprowadzają kursanta w zagadnienia związane z obsługą Linuxa. Szkolenie prowadzone jest od podstaw, wiedzy teoretycznej na temat samego systemu, przez praktyczne wskazówki korzystania z Linuxa. Informacje przekazywane są w sposób bardzo jasny, czytelny i zrozumiały. Kurs kierowany jest głównie do początkujących użytkowników, toteż lektor odpowiednio dobrał środki językowego przekazu, tak, by przekazywane treści nie stanowiły dla nikogo problemu z ich zrozumieniem.
Ocena instruktora w kursie internetowym Linux dla początkujących
Na bardzo dużym poziomie stoi warstwa komunikacyjna tego kursu. Lektor jest prawdziwym specjalistą, którego wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem. Słychać to przez cały kurs, co przede wszystkim budzi poczucie zaufania u kursanta. Na wyróżnienie zasługują również jego zdolności interlokutorskie. Prowadzący zdecydowanie brał lekcje z zakresu tzw. „sztuki wymowy”. Słychać to przy artykulacji każdej frazy. To kolejny powód, który wpływa na przejrzystość i przystępność kursu. Jednakże, największym plusem tego faktu jest dynamizm wypowiedzi. Duża część kursów wideo, z różnych branż, z jakimi do tej pory miałem styczność, przerażała słabym poziomem lektora, którego dłuższe słuchanie mogło wywołać senność i ziewanie. Jednak, nie w tym przypadku. Lektora słucha się przyjemnie, a jego sposób artykulacji nie usypia odbiorcy.
Testowanie zdobytej wiedzy w kursie Linux dla początkujących
Możliwość bieżącego testowania zdobywanej wiedzy, zyskujemy już w momencie słuchania szkolenia. Porady są tak przystępnie podawane, że możemy na bieżąco naśladować ruchy wykonywane przez prowadzącego kurs. Oprócz tego, otrzymamy zestawy ćwiczeń kontrolujące nasze umiejętności.
Moja opinia i rekomendacja o kursie online Linux dla początkujących
Kurs naprawdę zachwyca i nie dziwią same pozytywne komentarze zamieszczone przez klientów na stronie promującej kurs. Filmy są proste i dokładne, szczegółowo opisują zasady obsługi Linuxa, w tak przejrzysty sposób, że nauczysz się go używać nawet wtedy, jeśli wcześniej nie miałeś z nim styczności. Polecam wszystkim, którzy chcą zażyć darmowej alternatywy dla Windowsa.
[P_REVIEW post_id=56568 visual=’full’]