Konsola do gier to jeden z najbardziej zaawansowanych sprzętów elektronicznych, głównie za sprawą wysokiej wydajności i kompaktowej obudowy. Ze względu na złożoność konstrukcji i dziesiątki precyzyjnie połączonych podzespołów konsole padają również ofiarami awarii i kłopotów, które zmniejszają radość z zabawy i grania. Zazwyczaj jedynym ratunkiem okazuje się naprawa obejmująca zniszczone lub zużyte elementy. Warto jednak wiedzieć, że zarówno naprawa PlayStation 4, jak i naprawa Xbox One należy do bardzo trudnych, dlatego warto ją zlecić wykwalifikowanemu serwisowi, gdyż większość z nich naprawę realizuje również wysyłkowo.
Dwie najważniejsze konsole na rynku
Wiele lat temu używaliśmy Pegasusa czy Segi Saturn lub Atari, a niektórzy z pewnością kojarzą nawet pierwszą konsolę NES firmy Nintendo. Większość urządzeń szybko zasiliła półki historii, a na europejskim rynku pozostały dwie najbardziej zaawansowane technicznie konsole – Xbox One firmy Microsoft oraz PlayStation 4 firmy Sony. Niestety obie konsole weszły na rynek pod koniec 2013 roku, co oznacza, iż najstarsze z nich mogą pracować przez wiele godzin dziennie już od ponad 6 lat. Efektem są częste awarie nie do uniknięcia, gdyż większość uszkodzeń nie daje o sobie znać, aż do czasu ich faktycznego wystąpienia.
Naprawa PlayStation 4 – japońskiego urządzenia o wysokiej trwałości
Firma Sony projektując konsolę PlayStation 4, starała się stworzyć urządzenie najwyższej jakości i tak też się stało – konsola co prawda boryka się z kilkoma problemami, lecz ciężko jej zarzucić słabą wytrzymałość. Serwis PS4 najczęściej spotyka się z pracami związanymi z układami scalonymi, które uszkodzeniu ulegają zdecydowanie najwcześniej. Skutkiem jest brak reakcji na wciśnięcie guzika uruchamiającego konsolę lub artefakty na ekranie, a także nagłe jej wyłączenie podczas rozgrywki. Podobne objawy dają również uszkodzone zasilacze.
Oczywiście naprawa PS4 obejmuje również firmware, który wraz z upływem czasu może ulec uszkodzeniu. Często dzieje się to przez problemy w kodzie źródłowym, a jeszcze częściej wskutek fizycznego uszkodzenia pamięci flash, na której zapisano firmware. Wówczas należy wymienić moduł pamięci. Dużym problemem okazują się również awarie związane z uszkodzeniami fizycznymi, np. niewysuwająca się do końca tacka napędu lub niepełne jej zamykanie, często do zamknięcia lub otwarcia użytkownik musi użyć siły. Wówczas naprawa PlayStation 4 obejmuje wymianę mechanizmu. Brak odczytu płyt mimo sprawnie działających podzespołów to z kolei wina uszkodzenia lasera, który serwis PS4 naprawia, wymieniając zużyty element. To niezwykle istotne kwestia i właśnie dlatego serwis PlayStation 4 powinien doskonale znać budowę całego urządzenia.
Naprawa Xbox One – urządzenia z USA
Naprawa Xbox One nie należy do częstych, gdyż podobnie jak jej japoński konkurent, tak i to urządzenie cechuje się wysoką jakością i trwałą elektroniką. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie odporne na awarie. Serwis Xbox One najczęściej spotyka się z awariami niemal identycznymi z tymi w modelu PlayStation 4, zatem uszkodzeniu mogą ulec podzespoły elektroniczne takie jak procesor, zasilacz, mogą pojawić się problemy z wysuwaniem tacki, możliwy jest również brak komunikacji między padem a konsolą lub pogorszona praca modułu Wi-Fi. Podatne na uszkodzenia są również porty, szczególnie HDMI, który jest używany najczęściej. Wraz z czasem mogą pojawić się błędy w wyświetlanym obrazie w postaci artefaktów graficznych, a także błędy w wyświetlaniu kolorów i inne, mniej typowe objawy. Dobry serwis Xbox One musi perfekcyjnie zdiagnozować problem i naprawić go przy użyciu nowoczesnych i specjalistycznych narzędzi.
Czy konsole muszą się psuć?
Niestety, ale jak każdy sprzęt elektroniczny, tak i konsole są podatne na pewne problemy niemożliwe do uniknięcia. Producenci starają się je wyeliminować, wprowadzają też co roku ulepszenia techniczne i rozwiązania, które mają zwiększyć bezawaryjność. Elektronika ma jednak to do siebie, że wszelkie problemy powstałe w fazie produkcji, np. zimne luty, uwidocznią się dopiero po kilku latach, kiedy właściciel konsoli nie będzie już objęty okresem gwarancyjnym, a użytkownik będzie zmuszony przeprowadzić naprawy we własnym zakresie. Dlatego zachęcamy naprawy Xbox One oraz naprawy PlayStation 4 przeprowadzać jedynie w odpowiedzialnym serwisie konsol, który przeprowadzi prace w najlepszy możliwy sposób.