dysk twardy

Z jednej strony – są powszechnie używane i trudno sobie wyobrazić naszą rzeczywistość bez komputerów. Z drugiej – skutki awarii są bardzo problematyczne – dla każdego użytkownika (indywidualnego, firmowego, czy instytucjonalnego). Niestety, sytuacji newralgicznych nie da się wyeliminować. Dzięki racjonalnemu podejściu do problemu, możemy go jednak zredukować. Tak jest np. w przypadku uszkodzenia dysku i co za tym idzie – ewentualności utracenia istotnych danych.

Stało się! Komputer odmawia nam posłuszeństwa, na dodatek wszystko wskazuje na to, że problem jest poważny i dotyczy dysku. Pierwsze co przychodzi nam do głowy to zapisane na nim pliki – czy będziemy mieli jakiekolwiek szanse na odzysk danych?

Nie zawsze myślimy o tym, żeby jak najprędzej udać się do profesjonalnego serwisu – to dość zrozumiałe. Liczymy na to, że nasza (albo znajomych) wiedza pozwoli nam uchronić co się da i zaoszczędzić. Naprawy nie zawsze należą do najtańszych – wiele w tej kwestii zależy jednak właśnie od racjonalnego podejścia do zaistniałej sytuacji.

Po pierwsze więc – nie róbmy niczego, co dodatkowo utrudni skuteczne odzyskiwanie danych z dysku.

Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych wskazówek specjalistów z firmy Datalab zajmującej się m.in. profesjonalnym odzyskiwaniem danych.

Do serwisów Datalab nader często trafiają komputery, których właściciele podejmowali takie działania jak: odczytywanie danych z uszkodzonego dysku (może to doprowadzić do ostatecznego utracenia danych), zapisywanie danych na uszkodzonym dysku, próby defragmentacji dysku i jego czyszczenia.

Inną czynnością, często podejmowaną w przypadku wystąpienia problemu z dyskiem, jest ponowne instalowanie systemu – to działanie także nie zakończy się powodzeniem – nie uzyskamy dostępu do danych na dysku, który został uszkodzony.

Zupełnie inna kategoria działań, które użytkownicy komputerów bardzo często podejmują na własną rękę to korzystanie z programów do przywracania danych (szczególnie tych bezpłatnych).

O popularności tego rodzaju rozwiązań świadczy… liczba udostępnianych w Internecie programów z tej kategorii. Bywa, że taki program pomoże w odzyskaniu danych (ale jest to bezpośrednio uzależnione od „charakteru” awarii i skali uszkodzenia dysku).

Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą techniczną – lepiej nie narażać się na zwiększenie strat w obrębie danych, co będzie się wiązało z wyższymi kosztami ich odzyskiwania, gdy będziemy musieli skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.

W czasie wieloletniej praktyki specjaliści z Datalab zetknęli się niewyczerpanymi pokładami kreatywności użytkowników komputerów w próbach zmierzenia się z uszkodzonym dyskiem. Najgorzej zazwyczaj kończą się próby samodzielnego naprawiania dysku. Po takiej interwencji zazwyczaj dysk nadaje się już tylko do wymiany.

Nie testujmy na dysku (i zapisanych na nim danych, które w większości przypadków przynajmniej w części można odzyskać) stanu swojej wiedzy technicznej i pozwólmy specjalistom zająć się tym problemem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here