Telewizor na ścianie

Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie wyobrażał sobie montażu telewizora na ścienia. Ze względu na ich rozmiary, a zarazem ich wagę, jedyną możliwością było wykorzystanie specjalnych szafek pod RTV, które były może praktyczne, ale wymuszały odpowiednie usytuowanie innych mebli i pełną aranżację pomieszczenia. Dzisiaj niemal wszystkie telewizory dostępne w sklepach z elektroniką to telewizory LED i LCD, których grubość nie przekracza kilku centymetrów. Tym samym ich montaż na ścianie nie jest żadnym problemem. Potrzebujemy do tego jedynie odpowiedniego uchwytu RTV, który zagwarantuje nam pewne mocowanie telewizora do ściany.

Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych uchwytów RTV – wbrew pozorom nie ma specjalnego znaczenia, który z nich wybierzemy, jeżeli tylko dobierzemy go do wagi telewizora związanej ściśle z przekątną ekranu. Każdy producent konkretnego uchwytu RTV powinien zamieścić informację (czy to w instrukcji, czy przeważnie na pudełku), do jakich telewizorów jest on przeznaczony i jaką wagę jest w stanie utrzymać.

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że nie zawsze montaż telewizora na danym uchwycie będzie możliwy – większość uchwytów ściennych produkowana jest z zastosowaniem standardu VESA, który to określa odległości między otworami montażowymi po stronie uchwytu mającej styczność z telewizorem. Jeżeli zarówno telewizor jak i uchwyt wyprodukowane są z zachowaniem tego standardu, to śruby bez żadnych przeróbek powinny pasować. W przeciwnym razie może być konieczne własnoręczne przygotowanie adaptera bądź zakup uchwytu RTV w innym standardzie (to drugie rozwiązanie jest znacznie pewniejsze zważywszy na wartość samych telewizorów, które mogą spaść z uchwytu i ulec uszkodzeniu).

Miejsce montażu telewizora na ścianie

Wbrew pozorom samo miejsce montażu ma istotne znacznie – najwięcej zależy tutaj od wielkości pomieszczenia. W przypadku niewielkich pomieszczeń najlepiej jest, aby telewizor umieszczony był delikatnie poniżej linii oczu (przełoży się to na największy komfort oglądania programów i filmów). W przypadku pomieszczeń większych wszystko zależy już od rozmiaru pomieszczenia i usytuowania miejsca siedzącego, które to rozpatrywać należy na indywidualnych przypadkach.

Uchwyty statyczne czy regulowane?

Najpopularniejsze na rynku są uchwyty statyczne i tego typu uchwyty poleca się do mieszkań – rzadko kiedy przenosi się przecież telewizor czy go w jakikolwiek sposób przestawia. Jednocześnie decydując się na tego typu uchwyt warto zwrócić uwagę na jego odstawienie od ściany – najdroższe uchwyty dają możliwość montażu niespełna dwa centymetry od ściany!

Drugą możliwością jest zakup uchwytu regulowanego, który daje możliwość pochylenia kąta ekranu (całego telewizora) w pionie jak i w poziomie – warto jednak dokładnie zastanowić się, czy potrzebujemy takiej funkcjonalności, gdyż podnosi ona dość znacznie cenę samego uchwytu.

Jak montować telewizor?

Pomimo tego, że z niemal każdym uchwytem RTV dostaniemy prostą instrukcję montażu opartą o piktogramy i rysunki, to wiele osób ma problem z poprawnym montażem. Jak zatem wygląda cała procedura? Do montażu potrzeba dodatkowo wiertarki wraz z wiertłem odpowiedniej wielkości, młotka i odkurzacza (ewentualnie poziomicy).

1. Przygotowujemy miejsce

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie miejsca do montażu – zaznaczamy miejsca montażu poprzez odrysowanie ich od uchwytu ze szczególnym uwzględnieniem tego, czy uchwyt będzie zamocowany poziomo (możemy w tym celu wykorzystać poziomicę, lub drugą osobę stojącą w większej odległości – nie ocenimy poziomu montażu stoją metr od ściany).

2. Wiercimy otwory

Przy pomocy wiertła odpowiedniej wielkości (dopasowanego do grubości kołków rozporowych z zestawu uchwytu RTV) wiercimy sześć otworów w zaznaczonych miejscach. Do wywierconych otworów wsadzamy kołek rozporowych i delikatnie pobijamy je młotkiem. Sprawdzamy, czy wszystkie kołki „siedzą” w ścianie wystarczająco ciasno i nie wypadają.

3. Przykręcamy uchwyt do ściany

Kolejnym krokiem jest przykręcenie uchwytu dołączonymi do zestawu śrubami. Dokręcamy je dopiero po sprawdzeniu wypoziomowania całego uchwytu.

4. Montujemy TV

Ostatnim krokiem jest montaż telewizora na uchwycie RTV. Dołączonymi śrubami przykręcamy telewizor do uchwytu (wykorzystujemy fabryczne miejsca w obudowie telewizora), a następnie ustawiamy odpowiednio uchwyt – jego kąt nachylenia. W ostatniej kolejności podłączamy całe okablowanie naszego urządzenia.

Jak zamontować telewizor na ścianie – prosto!

Podsumowując, montaż telewizora na ścianie przy pomocy specjalnego uchwytu nie powinien sprawić nikomu żadnych problemów – jeżeli mym odrobinę smykałki do prac domowych to możemy tym sposobem zaoszczędzić nawet 100,-zł, które wziąłby fachowiec za tego typu montaż. Pamiętajmy jednak o tym, że nie na każdej ścianie tego typu uchwyt można zamocować – unikajmy ścian wykonanych z lekkich materiałów, jak chociażby płyt gipsowo-kartonowych, gdyż nie dadzą one żadnego podparcia ciężkiemu uchwytowi z telewizorem, co może skończyć się jego uszkodzeniem po upadku na podłogę.

[Głosów:10    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here