Wraz ze wzrostem skomplikowania systemów wytwarzających sprężone powietrze, sprężarki coraz częściej wyposaża się w moduł odpowiedzialny za sterowanie całym układem. Przybliżymy zastosowanie sterowników w kompresorach oraz podsumujemy zasadność ich wykorzystania.

System sterowania w sprężarkach – do czego służy

System wytwarzania sprężonego powietrza w zakładach przemysłowych to skomplikowany zbiór urządzeń współpracujących ze sobą w celu uzyskania sprężonego powietrza charakteryzującego się oczekiwanymi parametrami. Składa się on nie tylko ze sprężarki powietrza, która de facto jest kluczowym elementem, ale także z urządzeń odpowiedzialnych za uzdatnianie sprężonego powietrza oraz przesył medium roboczego do innych maszyn funkcjonujących w zakładzie w ramach procesu produkcyjnego. W systemach sprężonego powietrza zatem znajdują się:

  • zbiornik lub zbiorniki na sprężone powietrze,
  • systemy filtrów,
  • układy chłodzenia,
  • separator cyklonowy,
  • osuszacz,
  • rurociągi przesyłowe.

Jednocześnie sprężarka także jest urządzeniem złożonym z wielu elementów, których pracą można sterować dla osiągnięcia wymaganych efektów. Tu przede wszystkim warto wymienić elementy zasilania – czyli silnik i układ przeniesienia napędu przez moment obrotowy. Ich wzajemne oddziaływanie generuje dużą liczbę zmiennych, dzięki modyfikacji których można wpływać na pracę związaną z:

  • wydajnością sprężarki,
  • ciśnieniem roboczym,
  • temperaturą sprężania,
  • prędkością obrotową sprężarki.

Po co montować sterowniki do sprężarek?

Współczesna branża związana z kompresorami, już na etapie projektowania systemu sprężania powietrza do zakładów przemysłowych, zakłada zastosowanie sterowników umożliwiających kierowanie zgodnie z oczekiwaniami pracą sprężarki i urządzeń peryferyjnych. Ten element dopasowywany jest do systemu przez specjalistów, którzy dobierają urządzenie optymalne zarówno pod względem oczekiwań klienta, jak i modelu sprężarki.

Bezsprzeczną zaletą stosowanych sterowników jest kierowanie poszczególnymi elementami systemu w sposób, który pozwoli uzyskać odpowiednie efekty oraz kontrolę wartości parametrów pracy. Sterowanie dba również o bezpieczeństwo i utrzymanie niezawodności urządzeń, dzięki czemu minimalizuje się zagrożenie wynikające z zatrzymania procesu produkcji.

Urządzenia te wskazują na:

  • konieczność przeprowadzenia prac serwisowych,
  • wystąpienie usterek oraz określają ich miejsca i rodzaj,
  • zbyt wysokie ciśnienie i temperaturę,
  • spadek ciśnienia,
  • zbyt niski stan oleju.

Sterowniki to także baza informacji o działaniu systemu. Ich pierwotnym przeznaczeniem jest jednak możliwość programowania pracy poszczególnych elementów sprężarki, dzięki czemu uzyskuje się parametry pracy systemu dostosowane do określonych potrzeb procesu produkcyjnego.

Szczególnie istotną funkcją realizowaną przez sterowniki jest kontrola i poprawa efektywności pracy kompresorów. Dzięki zastosowaniu sterowników można kierować wytwarzaniem ilości sprężonego powietrza czy wpływać na prędkość obrotową silnika – oba działania mogą mieć na celu podniesienie ilości wytwarzanego sprężonego powietrza, jak i zmniejszenie jego ilości, które w efekcie skutkować będzie obniżeniem kosztów eksploatacyjnych urządzenia. Ta funkcjonalność wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i wynika z nierównomiernego zapotrzebowania na sprężone powietrze w większości zakładów przemysłowych. Regulacja ciśnienia roboczego wytwarzanego gazu, m.in. poprzez płynną regulację prędkości obrotowej, pozwala na dostosowanie ilości emitowanego sprężonego powietrza do oczekiwań procesu produkcyjnego. Warto dodać, że dzięki zastosowaniu sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności średniej wielkości zakład produkcyjny może zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sterowanie poszczególnymi elementami systemu wytwarzania sprężonego powietrza pozwala dostosować jego pracę do indywidualnych potrzeb zakładu produkcyjnego. W ten sposób uzyskuje się gaz o parametrach dostosowanych do wymagań procesu produkcyjnego, a jednocześnie optymalizuje się pracę sprężarki w zakresie generowanych kosztów eksploatacyjnych, których obniżenie powoduje podniesienie konkurencyjności zakładu na rynku.

Źródło: Almig.pl – Sprężarki śrubowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here