Złącza zasilania kart graficznych – czym się różnią?

Przyglądając się karcie graficznej swojego komputera stacjonarnego, zauważysz, że wyposażono ją w różne gniazda – w tym również takie służące za dodatkowe źródło zasilania w sytuacji, gdy standardowe zasilanie okaże się niewystarczające. Jakie rodzaje takich złącz można wyróżnić? Sprawdź!

Do czego służą złącza zasilania kart graficznych?

Z pewnością wiesz, że standardowe karty graficzne o przeciętnej specyfikacji technicznej są zasilane poprzez gniazdo PCI Express x16, które świetnie sprawdza się w roli łącznika podzespołu z kartą graficzną. Choć takie karty graficzne oferują dość ograniczone możliwości, są proste w użytkowaniu, gdyż wystarcza im w zupełności zasilanie z płyty głównej.

Musisz jednak być świadomym tego, że złącze PCI Express x16 wystarcza tylko wtedy, gdy karta graficzna pobiera maksymalnie 75 W energii – a to stosunkowo mało i to nawet biorąc pod uwagę to, że producenci wytwarzają coraz bardziej energooszczędne podzespoły. Jeśli jej wymagania są wyższe (np. 250 W jak w przypadku zaawansowanych technologicznie, gamingowych kart graficznych), konieczne jest zapewnienie dodatkowego źródła zasilania. Właśnie do tego służą dodatkowe złącza zasilania kart graficznych, zobacz dostępne złącza tutaj.

Do czego służą złącza zasilania kart graficznych

Złącza zasilania kart graficznych – jakie masz możliwości?

Chcąc podłączyć kartę graficzną do dodatkowego źródła zasilania, musisz dobrać przewód do rodzaju złącza, w jakie została wyposażona. Do wyboru masz tutaj zasadniczo trzy opcje:

  • gniazdo dodatkowego zasilania kart graficznych typu floppy – spotykane raczej w starszych kartach graficznych ze złączem typu AGP;

  • gniazdo dodatkowego zasilania kart graficznych typu Molex – które swoją nazwę zapożyczyły od producenta, który je opatentował. Tego rodzaju złącza są wykonywane z plastiku i wyposażane w okrągłe styki o zróżnicowanej długości. Cechą odróżniającą gniazda Molex od innych jest też specyficzna obudowa ze ściętymi rogami, która w zasadzie uniemożliwia włożenie wtyczki w niewłaściwy sposób. Dziś rozwiązanie to zostało niemalże wyparte przez złącza PCI Express;

  • gniazdo dodatkowego zasilania kart graficznych PCI Express – ultranowoczesne złącze umożliwiające szybkie przesyłanie danych, a wszystko to dzięki temu, że sygnał jest przenoszony szeregowo za pomocą dwóch linii.

Złącza zasilania kart graficznych

Jakie kable do dodatkowego zasilania karty graficznej?

Zastanawiasz się, dlaczego dokładne sprawdzenie gniazda karty graficznej jest aż tak ważne? To od niego zależy bowiem to, jaki kabel zasilający będzie Ci tutaj potrzebny. Do tych najczęściej stosowanych należą:

  • kabel 6 pin – zakończony 6-pinową wtyczką,

  • kabel 2 x 6 pin – składa się z dwóch kabli z wtyczką 6-pinową,

  • kabel 2 x 8 pin – analogiczna sytuacja, w której kable są zakończone 8-pinową wtyczką,

  • kabel 6+8 pin – specyficzny wariant, w którym kable posiadają dwa rodzaje wtyczek: 6- i 8-pinową. Stosuje się go raczej w bardziej wymagających kartach graficznych.

Uważaj też na to, w jaki sposób podłączasz dodatkowe zasilanie do karty graficznej. Czasami wystarczy lekkie wyrobienie gniazda lub nadtopiony plastik, aby podłączyć przewód odwrotnie, efektem czego może być awaria karty graficznej, a nawet samej płyty głównej.

[Głosów:39    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here